Astronoomid tabasid NASA Laia-väljaga Infrapuna Vaatluse Uurijaga (Wide-field Infrared Survey Explorer – WISE) haruldasi andmeid laienevast mustast august, paljastades nende võimsate objektide ja nende purskeavade (ingl. k. jets) kohta uusi üksikasju.
Teadlased uurivad mustade aukude purskeavasid, et koguda informatsiooni musti auke ümbritsevate ekstreemsete keskkondade kohta. Seni on kogutud andmeid akretsiooni- ehk juurdevoolukettaks nimetatava aine kohta, mis sööstab mustadesse aukudesse ja ka purskeavade endi kohta, uurides röntgenkiiri, gammakiiri ning raadiolaineid. Samas on purskeavade eredaimate piirkondade mõõtmine olnud keerukas vaatamata aastakümneid kestnud tööle. WISE loob aga nüüd infrapuna vaatluste abil akna selle puuduva lüli uurimisse, kirjutab Physorg.com.

Kunstniku nägemus illustreerib laienevat musta auku nimega GX 339-4. Infrapuna vaatlused NASA Laia-väljaga Infrapuna Vaatluse Uurijaga (Wide-field Infrared Survey Explorer) paljastasid seni parima kogutud informatsiooni selle musta augu purskeava kaootilisest ja ekstreemsest keskonnast. GX 339-4 moodustus tõenäoliselt tähe plahvatamise tagajärjel. See on ümbritsetud akretsioonikettaga (pildil punane), mis on moodustunud naabertähelt (pildil kollane kera) musta augu poole tõmmatavast ainest. Musta augu lähedane piirkond helendab eredalt infarpunavalguses. Pilt: NASA
,,Kujutage ette, kui meie Päikeses toimuksid äkilised, juhuslikud purskeid; see muutuks mõne tunni jooksul kolm korda eredamaks ja tuhmuks seejärel taas endiseks. Seesugust raevukust vaatlesime selle musta augu purskeava puhul,” sõnas ajakirjas Astrophysical Journal Letters ilmuva uurimuse juhtiv autor Poshak Gandhi ja jätkas: ,,WISE infrapuna nägemisvõimega oleme me esmakordselt võimelised lähemalt vaatlema tähemassiga musta augu purskeava lähtealas olevaid sisemisi piirkondi ning selles toimuvat füüsikat.”
Musta auku, nimega GX 339-4, on ka varem uuritud. See asub rohkem kui 20 000 valgusaasta kaugusel Maast meie Galaktika keskme lähedal. Musta augu mass on vähemalt kuus korda suurem Päikese massist. Nagu ka teised mustad augud, on GX 339-4 ülisuure tihedusega aine kogum, mille gravitatsioon on nii suur, et isegi valgus sellest ei pääse. Käesoleval juhul tiirleb musta augu ümber kaaslane – täht, mis ,,söödab” seda oma ainega. Enamus naabertähes olevast ainest tõmmatakse musta augu sisemusse, kuid osa sellest pursatakse peaaegu valguse kiirusel leviva voona kaugele eemale.
,,Et näha eredat lõõma mustas augus, peab vaatama õiget kohta õigel ajal,” sõnas Peter Eisenhardt, WISE projekti teadlane. ,,WISE jäädvustas tundlikke infrapunafotosid iga 11 sekundi järel ühe aasta vältel, kattes terve taevalaotuse, mis võimaldas seda haruldast sündmust tabada.”
Purskeava vahelduslikkuse vaatlemine sai võimalikuks samast taeva piirkonnast aja jooksul korduvalt võetud piltide tõttu. WISE abil kogutud andmed andsid teadlastele võimaluse vaadelda lähemalt väga kompaktset piirkonda mustast august välja voolava purskeava lähtekoha ümber. Piirkonna suurus on võrdeline mündi laiusega, kui seda vaadeldaks Päikese kauguselt.
Uurimuse tulemused üllatasid meeskonda. Leiti, et purskeava tegevuses esinesid suured kõikumised vahemikus 11 sekundit kuni mõni tund: vaadeldi justkui infrapuna värvuste tantsu. Vaatluste käigus ilmnes, et purskeava lähtekoha suurus varieerub. Selle raadius on ligikaudu 24 140 kilomeetrit, kuid muutused selle suuruses on lausa kümnekordsed. ,,Kui kujutada musta augu väljapurskeava ette tuletõjevoolikuna, siis me nägime, justkui sellest tulev vool oleks vahelduv ning voolik ise varieeruva suurusega,” väitis Poshak.
Uued andmed võimaldasid astronoomidel teha seni parimaid mõõtmisi musta augu magnetväljast, mis on Maa pinnal olevast 30 000 korda võimsam. Seesugune tugev väli on vajalik aine voolamise kiirendamiseks ja suunamiseks kitsaks vooks. WISE andmed viivad astronoome selle eksootilise fenomeni mõistmisele lähemale kui eales varem.
Leave a Reply