Põhja-Carolina Osariigi Ülikooli teadlased töötasid välja uue nanolitograafia meetodi, mis on odavam kui teised lähenemised ning mida saab kasutada biomeditsiiniliste rakenduste loomisel. Nanolitograafiaks nimetatakse meetodit, mille abil saab nanoskaalas mustreid trükkida.

Antud meetod ei kasuta talade ja alustala kontakti saavutamiseks elektrilisi komponente. Pilt: Albena Ivanisevic, North Carolina State University
,,Lisaks kõigele muule saab seda tüüpi litograafiat kasutada selliste kiipide tootmisel, mida saab rakendada sihtmärkmolekule (proteiine või kindlate meditsiiniliste haigustega seotud geneetilist materjali) identifitseerivate bioloogiliste sensorite kiipide valmistamisel,“ lausus Dr. Albena Ivanisevic, artikli kaasautor.
Uus meetod tugineb taladel, mis on 150 mikromeetri pikkused räniribad. Talasid saab kallutada polümeerist valmistatud sfääride abil või loomulikult esinevate spooride abil. Sfäärid ja spoorid kaetakse tindiga ning kuivatatakse seejärel. Sfäärid ja spoorid on imavad ning koguvad suurenenud niiskuse korral endasse vett.
Kui talad on kambri sees olevas niiskes keskkonnas, imavad sfäärid ja spoorid vett, muutes talade tipud raskemaks ning surudes need vastu valitud pinda, tekitades mustri.
Kasutaja saab sfääride ja spooride suurust ise valida, võimaldades nii tekkivat mustrit kontrollida. Näiteks neelab madala niiskuse korral suur sfäär rohkem vett kui väike, mistõttu see vastu aluspinda surub. Väiksem sfäär aga aluspinda ei puudutaks – selleks tuleb niiskust suurendada, et sfääri rohkem vett imaks.
Sfäär-polümeeride ja spooride erinevad omadused tähendavad lisaks ka seda, et need imavad sama niiskustaseme korral erinevas koguses vett, võimaldades kasutajal protsessi veelgi paremini kontrollida.
,,See meetod on odavam kui teised mikrotootmises kasutatavad seadmepõhised litograafiameetodid, sest talad ei tugine elektroonilistel komponentidel, et aluspinna ja talade vahel kontakt luua,“ selgitas Ivanisevic. ,,Selle töö järgmiseks sammuks on kasutada seda mustrite trükkimiseks kudedele, mille abil uuritakse kudede kunstlikku kasvatamist.“
Leave a Reply