NASA/ESA (National Aeronatics and Space Agency NASA, European Space Agency ESA) kosmoseteleskoop Hubble tegi pildi ühest lamedamast seniavastatud spiraalgalaktikast nimega IC 2233.
Spiraalgalaktikatel, näiteks ka Linnuteel, on tavaliselt kolm visuaalselt eristatavat komponenti. Esiteks enamikku hähtavat galaktilist ainet hoidev ning galaktikale kuju andev ketas. Teiseks ebakorrapärane ning hõre ketast ümbritsev halo ja lõppeks galaktika tuum, mille moodustab suur hulk vanu tähti ja nendega seonduvat ainet.
Ebatüüpiline IC 2233 on hea näide üliõhukesest spiraalgalaktikast, mille läbimõõt on paksusest vähemalt kümme korda suurem. Need galaktikad koosnevad servast vaadates põhiliselt kettast. Kõrvaltvaade annab spiraalgalaktikate uurimiseks informatiivselt huvitava perspektiivi. Sellise tüübi kosmoseobjekti olulisteks vaatlemisparameetriteks on madal eredus ning pea olematu mõhn.
Pildil näha olev sinine värv annab aimdust galaktika spiraalsusest, sest avaldab noorte kuumade ja eredate tähtede olemasolu, mis sünnivad tähtedevahelisest tolmust ja vanade tähtede jäänustest. Lisaks puudub vastupidiselt statistilistüüpilistele spiraalgalaktikatele IC 2233-l hästinähtav tolmusfäär. Pildil on helendavat tolmusfääri õrnalt näha galaktika tasandi keskme ülal ja all.
IC 2233 asub Ilvese tähtkujus. Maalt jõuab valguskiir 1984. aastal briti astronoomi Isaac Robertsi poolt avastatud galaktikani 40 miljoni aastaga. Pildi tegi Hubble-i ACS (Advanced Camera for Surveys) instrument. Fotol on kombineeritud nähtava ja infrapunaspektri pilt. Jäädvustuse ruuminurk on ligikaudu 3,4 korda 3,4 kaareminutit.
Allikas: ScienceDaily
Leave a Reply