Elekter, sissejuhatav

Elekter on alati lähedal ja kuidagi iseenesestmõistetav. Aga mis ta siis ikkagi on ja kust ta tuleb? AS Eesti Energiast? Aga mida ikkagi tähendab 100 vatti? Sellest saab aru alles siis, kui pead selle ise elektripirni pedaalima.

No muidugi, elektrimootorid, need on igal pool
Küllap oleme nendega sedavõrd harjunud, et isegi märka neid eneste ümber vaikselt töötamas. Aga tegelikult saab neid ka ise ehitada.
Alalisvoolu mootor

Alalisvoolu mootori arvutisimulatsioon

Elektrigeneraator

Kuidas töötab elektrigeneraator? See arvutisimulatsioon seletab asja ära.

Siin näitame eksperimentaalselt kondensaatorite põhiomadusi

Eksperimendis näeme, et laetud kondensaatori paatide vahel olev pinge sõltub plaatide vahelisest kaugusest ning ka plaatide vahel oleva keskkonna elektrilistest omadustest.

Kondensaator, veel kord ja põhjalikumalt
Mis on kondensaatori mahtuvus, missuguste ühikutega seda mõõdetakse ja kuidas seda rehkendatakse. Proovime ka asjasta aru saada.
Elektrilaengu ülekanne: juhid

Kõik metallid on väga head elektrijuhid. Selles eksperimendis veendume kahe elektroskoobi abil, et laengud kanduvad läbi metallvarda ühelt kehalt teisele.

Suure mahtuvusega kondensaatorid võivad säilitada energiat

Kui kondensaatori plaadid on väga suured, saab seal säilitada suuri energiakoguseid. Vaatame, kas tõesti ja kuidas täpselt.

Kondensaator võib olla väga ohtlik mänguasi.
Sest kui võtta üks väga suure mahtuvusega kondensaator ja ühendada see elektroodidega õuna külge, siis ....
Ohmi seadus

Ohmi seaduse simulatsioon.

Ohmi seadus paljude takistite korral

Simulatsioon paljude takistite ühendamisest vooluahelasse.

Mis on superkondensaator?

Kui tavaliste kondensaatoritega, kus kondensaatori "plaadid" on keeratud näiteks rulli, on küll võimalik pauku teha, siis seal peidus olev energia on tegelikult üsna väike, nii et näiteks elektriauto käitamiseks sellest piisa. Superkondensaatori mahtuvus (ja vastavalt ka sinna salvestatud energia) võib olla väga palju kordi suurem.

Potentsiomeetri kasutamine

Potentsiomeetri abil on võimalik jagada vooluallika pinget.

Mõõtesilla kasutamine

Mõõtesillaga saab väga täpselt määrata takistite aktiivtakistuse väärtuseid. Kuidas? Sellest simulatsioonist saab teada.

Mis on ülijuht ja milleks see ülijuht hea on?

Kaod elektriliinides on vaid üks näide, kus tohutud energiakogused kuluvad lihtsalt juhtmete elektritakistuse ületamiseks. Kui palju enegiat võidaksime või kaotaksime, kui meil oleks võimalik valmistada liinid ülijuhist?

Magnet hõljub ülijuhi kohal
Siin on lihtsalt üks magnet, mis hõljub ülijuhi kohal ... kui selle pildi juures oma fantaasial lennata lasta ...
Magnet hõljub ülijuhi kohal
Väike, aga tugev magnet hõljub vedela õhuga jahutatud kuubiku kohal. See kuubik on ülijuhtivast ainest - jahutamisel allapoole kriitilist temperatuuri muutub selle materjali elektritakistus nulliks.
Ülijuht magneti küljes

Ülijuhi kohal leviteerivaid magneteid võib näha paljudes videoeksperimentides. Aga siin näeme magnetit, mis "ripub" ülijuhi küljes sedavõrd kindlalt, et "pea alaspidi" keeramine loe talle midagi.

Elektromagnetiline viskemasin

Kui rauatükk satub magnetvälja, siis mõjub sellele magnetjõud. Kui rauatükile antakse võimalust, siis liigub see magnetvälja tekitaja poole ... ja jääb sinna kinni. Aga kui tahaksime magnetjõudu rauatüki viskamiseks kasutada?

Kuidas ronge lendama panna? Elektriga?

Magnetilise induktsiooni nähtuse abil saab rongid lendama panna. Kuidas? Seda üritame siin teleklipis demonstreerida.

Kuidas elekter purke purustab

On paar keerdu traati ning plekkpurk seal sees. Laseme läbi traadikeerdude väga tugeva voolu. See tekitab voolu ka plekkpurgis. Kui on kaks voolu, siis neid kandvatele elektrijuhtidele mõjub jõud, seda tugevam, mida tugevamad on voolud. Nii me lömastamegi selle purgi.

Jada- ja rööpühendus: sidrunipatarei
Vaata, kuidas sidrunipatareist elektrit saab ning mõtle järele, kas seal kasutatakse rööpühendust või jadaühendust. Ja mis vooluring see seal üleüldse on.
Elekter päikesevalgusest
Et kui kõik maailma päikesevalgus koondada kokku ning valgustada sellega päikesepatareisid, siis ei oleks meil kellelgi enam vaja ahjusid kütta. Aga on see ikka patarei? Või on hoopis midagi muud?
Limonaadi elektrijuhtivuse parandamine
Tutvununa erinevate imeliste juhtivusomadustega materjalidega nagu pool- ja ülijuhid, katsetab noor füüsikaentusiast kättesaadava aine elektrijuhtivust sõltumata selle agregaatolekust ja maitseomadustest. Katsest selgus, et limonaadi elektrijuhtivus paranes oluliselt, kui limonaadile lisati söögisoodat.
Lihtsad vahelduvvooluallikad

On alalisvool ja vahelduvvool. Selles simulatsioonis uurime, kuidas muutub voolutugevus ja pinge lihtsates takistit, kondensaatorit ja pooli sisaldavates vooluahelates.

Takistite, kondensaatorite ja induktiivpoolide lülitused

Kui üksteise külge ühendada mitu takistit, kondensaatorit ja pooli, mida näitaks siis voltmeeter ja ampermeeter?

Lihtne võnkering

Kuidas tekib kõige lihtsam elektromagnetiline võnkering?

Välk lõi sisse?
Või oli see hoopis mõni Tesla generaator noorfüüsiku töölaualt? Sest inimesed oskavad päris toredasti imiteerida neid nähtusi mida me välguks nimetame ja neid tehisvälke võib kohata kõikjal kus võib leida kõrgepinget ... kuigi tegelikul on nad selle suure välgu väiksed lellepojad.
Suur Tesla generaator Oklahomas

Tesla generaator (Tesla trafo), see ei ole põhimõtteliselt midagi muud, kui elektri-transformaator, mis töötab "teisipidi", kui see, millega me seinakontaktist oma mobiiltelefone või misiganes akusid laeme - pinge tehakse selle abil kõrgemaks. Kõrge pinge võib aga teatavasti teha "tulevärki".

Faraday puur: hea valik äikese ajal

Kardate äikest? Mobiiltelefon heliseb liiga sagedasti? Hämmastaval kombel aitab mõlema niisuguse häda vastu üks rohi - Faraday puur.

Mida annab teha Tesla generaatoriga

Selles videos on kahte tüüpi asju, millest võiks aru saada - tuleks tähele panna, mida kõrgepinge teeb ja kuidas tegija end kaitseb. Nojah, tekib läbilöök ning mees ei saa viga, kuna on end elektrit juhtivasse mantlisse mässinud ... kuigi jah, oleme ausad, linnupuuri pähe panemine on üsna veider arusaamine ilusast riietumisest ... 

Üks lihtne plasmamootor?

Elektrivool on laetud osakeste suunatud liikumine. Elektriline läbilöök teravikult on elektrivool, nii et sädeme tekkimisel peavad laetud osakesed sädeme teravikult "maha hüppama". Ja teravik liigub siis Newtoni kolmanda seaduse põhjal vastassuunas?

Laulev küünal

Misajast küünlad laulavad? Ega laulagi, aga üks lahe füüsikaeksperiment annab sellel teemal ikkagi teha. Meil on vaja laulumasinat, raadiosageduspiirkonnas genereerivat kõrgepingeallikat ja loomulikult küünalt.

Plasmakõlar, ümmargune

Üks täitsa töötav plasmakõlari prototüüp, mis kindlasti on kõige ilusam, mis ma eales näinud olen.

Maailma suurim Jacobi redel?

Jacobi redeliks nimetavad füüsikud suuri, ülespoole liikuvaid sädelahendusi tekitavat seadet. Aga kui tavaliselt mahub selline masin lauale, siis selles videos kasutatavad seadmed kindlasti ei mahuks. 

Hapnik on paramagneetiline

Selgub, et vedel hapnik ... jääb magneti külge kinni. St hapnik on paramagneetiline.

Plasma mikrolaineahjus 1

Kui me paneme mikrolaineahju viinamarja, nii nagu siin videos näidatud ...

Tee ise homopolaarne mootor

Kui vooluga juhe on magnetväljas ning kui see vool ei ole otse magnetvälja sihis, siis mõjub juhtmele jõud ... ja elektrimootorid hakkavad tööle.

Tee ise homopolaarne mootor 2

Kui vooluga juhe on magnetväljas ning kui see vool ei ole otse magnetvälja sihis, siis mõjub juhtmele jõud ... ja elektrimootorid hakkavad tööle.

Masinate ehitamisest
Me võime teile kinnitada, et igas risuhunnikus peitub üks vahva imemasin.