Kuidas sisepõlemismootorid töötavad

Me kõik sõidame autode- ja bussidega. Aga kuidas ja miks ja kus plahvatab see bensiin või diiselkütus, mis nende paagis loksub? Mis on sellel pistmist soojusõpetusega? Ja mida huvitavat oskab füüsik selle asja kohta öelda?

Gaaside kineetilise teooria simulatsioon

Missuguste seaduspärasuste järgi liiguvad molekulid gaasides? Seda kirjeldab gaaside kineetiline teooria, mille uurimiseks on tehtud see simulatsioon siin.

Kui soojusliikumine väga aeglaseks jääb

Aineosakesed on pidevas soojusliikumises, selle kiirust mõõdame me kaudselt termomeetriga. Kui jahutada kehasid siis aineosakeste soojusliikumine aeglustub, väga madalatel temperatuuril lakkab see peaaegu täiesti. Aga kuidas muutuvad sealjuures jahutatavate kehade omadused?

Kuidas on seotud jäätis ja soojusõpetus?

Eks ikka sellega, et jäätise on külm ning külma saamiseks on vaja jahutada. Tavaliselt kasutame selleks külmutuskappi. Kuidas on veel võimalik?

Soojus liigub

Siin klipis räägime lume sulatamisest. Aga kuidas me lund sulatame, või jääd. Ilmselt peaksime lund või siis jääd soojendame. Aga ju on juba soe? Järelikult tuleb toa soojus kuidagi lume juurde või sisse saada. Soojus peaks liikuma lumesse. Sellist nähtust nimetataksegi soojusjuhtivuseks.

Ülejahutatud vesi külmub teisiti
Üldiselt on nii, et vesi, mis on jahutatud külmemaks, kui on tema külmumispunkt kristalliseeruvad, st külmuvad. Aga see ei toimu alati, vaja on veel vähemalt ühte nn idukristalli (kristallisatsioonitsentrit), millest protsess alata võiks.
Kuum jää

Kuidas teha vedelikku, mis näpu puudutuse peale "ära külmub"?

Soojusmasinatest
Enamikes soojusmasinates on silinder ja kolb ning kolb hakkab liikuma siis, kui selle ülemisele ja alumisele küljele mõjuvad rõhud erinevad. Küsimus on lihtsalt selles kuidas seda rõhkude erinevust tekitada.
Temperatuur, see on nagu soojus

Me kõik mõõdame temperatuuri, selleks on olemas väga erineva kujuga termomeetreid. Aga mis see temperatuur õieti on?

Miks vesikirbud ei upu

Pindpinevusjõudude olemuse demonstreerimiseks saab teha väga mitmesuguseidi eksperimente. Üks lihtsamaid nende hulgast näitab, et ka rauast tehtud kirjaklamber võib veel ujuda. Aga mitte siis, kui sinna sisse veidi nõudepesuvahendit pritsida.

Mentos ja dieet-coca: show

Kui visada Mentose komm dieet-coca purki või pudelisse, tekib üsna tormiline reaktsioon ning väga suur osa sellest joogist lahkub pudelist. Siin videos on niisugusele nähtusele antud üsnagi ilmekas illustratsioon.

Õhurõhk, aga kui tugev

Meid ümbritsev õhk rõhub meid üsnagi arvestatava jõuga, ehkki me seda igapäevases askeldamises ei märka. Aga kuidas ja kui tugevalt? 

Vesi tagurpidi pudelisse

Pea alaspidi pudel ei näe just nii välja, et sinna vesi ise sisse tahaks joosta, ega ju. Ometi, võtame appi trikid õhurõhuga ja ...

Piima ja toiduvärvid

Toiduga ei ole küll ilus mängida, aga kui te võtate piima, panete selle taldrikule koos mõne piisa toiduvärviga ning lisate veidi pesuvahendit, siis ...

Kapillaarsus ületab raskusjõu
Vesi imbub ühest klaasist teise mööda majapidamispaberist keeratud "lonti". Miks hakkab muidu alati allapoole voolav vesi äkitselt üles klaasiserva poole ronima?
Kõige suurem seebimull?

Selle video autor väidab, et tema teebki maailma suurimaid seebimulle. On küll suured. Aga äkki katsetaks natuke ja teeks suuremaid? Või hoopis ilusamaid?