Teadlased mõtlesid välja erakordse täpsusega tuumakella

Teadlased on välja mõelnud uue ajamõõtmissüsteemi, mis põhineb neutroni tiirlemisel ümber aatomituuma. Sellise kella täpsus oleks nii suur, et see ei kaotaks ega ka lisaks 14 miljardi aasta ehk terve universumi praeguse vanuse ajal 1/20 sekundist.

Uue tuumakella täpsus ei muutuks 14 miljardi aasta ehk meie universumi praeguse vanuse jooksul isegi mitte 1/20 sekundi võrra. Pilt: NASA

,,See on ligi 100 korda täpsem kui praegused aatomkellad,” sõnas Victor Flambaum, üks artikli autoreid. ,,Selline kell võimaldaks teadlastel panna proovile füüsika põhiteooriaid enneolematu täpsusega ning olla ülioluliseks ka rakendusfüüsika uurimustes.” Teadusajakirjas Physical Review Letters avaldatud artiklis kirjutavad teadlased, et antud üksikioon-kell oleks kuni 19 kümnendkoha täpsusega, vahendab ScienceDaily.com.

Aatomkellade ülisuurt täpsust kasutatakse laialdaselt rakendustes alates GPS positsioneerimissüsteemist ning lairiba-andmeedastusest kuni füüsikaeksperimentide ja osakestekiirendite süsteemi sünkroniseerimiseni.

,,Kuna olemasolevad kellad on peaaegu oma täpsuse äärele jõudmas, siis on vaja selliste kellade uut põlvkonda. See tooks endaga kaasa erakordse mõõtmistäpsuse ning aatomkellade rakenduste arvu kasvu,” lausus Flambaum.

,,Aatomkellad kasutavad kella pendlina aatomi tuuma ümber tiirlevaid elektrone. Meie aga näitasime, et kui kasutada elektronide kindlal viisil orienteerimiseks lasereid, siis saab kella pendlina kasutada ka aatomituumas liikuvat neutronit, valmistades seega enneolematu täpsusega nn tuumakella.”

Kuna neutron on tuumas väga tugevasti kinni, siis ei mõjuta selle võnkesagedust pea mitte ükski tegur – see erineb aatomkella elektronidest, mis on tuumaga vähem seotud.

Allikas

Teadusartikkel: “Single-ion nuclear clock for metrology at the 19th decimal place

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *