Friday, 19 December, 2014

Avastati seniteada tähesüsteemide lähima kohtumisraadiusega planeedipaar

June 22, 2012 Postitas: Uku Püttsepp · Kommenteeri 

Kunstniku nägemus vaatest Kepler-36b pinnalt Kepler-36c suunas.

Astronoomid avastasid teineteisest väga lähedalt mööduvad ühe ja sama tähesüsteemi planeedid. Planeetide maasarnasuse iseloomustamiseks kasutatavast elukõlbulikkuse tsoonist jääb süsteem siiski kõrvale, sest asub oma ematähele liiga lähedal. Kui planeetidel oleks vett, siis see aurustuks. Erakordseks teeb planeedipaari tõsiasi, et nende kohtumiskaugus on senileituist väikseim. Uudis avalikustati eile teadusajakirjas Science.

Andmed pärinevad NASA Kepleri kosmoseteleskoobilt, mis otsib enam kui 150000 tähe valgusest planeeditäppe. Teadustööd juhtisid Massachusettsi HSCAC (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics in Cambridge) Ülikooli teadur Josh Carter ja Seattle’i Washingtoni Ülikooli astronoomiaprofessor Eric Agol.

Orbiitide poolest sisemine planeet Kepler-36b teeb tiiru ümber ematähe 13.8 päevaga, kaugem planeet Kepler-36c aga 16.2 päevaga. Lähimal kohtumisel on planeedid teineteisest 1.9 miljoni kilomeetri kaugusel, mis on ligikaudu viis Maa ja Kuu vahelist kaugust. Meie tähesüsteemi planeetide lähimast kaugusest on see 20 korda väiksem.

Kepler-36b on kivine planeet, mille raadius on 1.5 Maa raadiust ja mass 4.5 Maa massi. Kepler-36c on gaashiid, mille raadius on 3.5 Maa raadiust ja mass 8 maa Massi. Maast 1200 valgusaasta kaugusel asuva planeedipaari ematäht on Päiksest natuke kuumem ja paar miljardit aastat vanem.  Kepleri missioonist saab lähemalt lugeda siit.

Allikas: NASA

Teised selle mõtteraja postitused

  1. Curiosity edukas maandumine
  2. Vesi võis Marsi alasid kujundada alles hiljaaegu
  3. Esimene nähtava Universumi tekkimise arvutisimulatsioon
  4. Vooluring Saturni ja tema kuu Encleaduse vahel
  5. Grafeen aitab kontrollida terahertsiseid laineid
  6. Vaadates kosmilise Neitsi ,,Silmadesse”
  7. Võõras maailm on mustem kui süsi
  8. Kosmoselaeva Juno õhkutõus
  9. Radioaktiivne kuuvulkaan
  10. Teadlased loodavad heita pilku teismelisele Universumile

Räägi meile, mis Sa arvad...


Kommentaarile oma pildi lisamiseks külastage lehekülge gravatar!