Pühapäeva hommiku varajastel tundidel registreeriti CERNi Suures Hardonite Põrgutis (LCH) esimesed kokkupõrked plii-ioonide vahel. Osakeste täielik vahetamine prootonitest pliiks võttis pärast LCH-st viimaste prootonkiirte väljutamist aega neli päeva, sest masin tuli kiirte erinevuste tõttu ümber seadistada. Rolf-Dieter Heueri, CERNi üldjuhi sõnul näitab osakeste väljavahetamise kiirus, et LCH kiirendi head töövõimet.
Säärane areng tähistab ALICE eksperimendi põhilise füüsikaprogrammi algust, mis on loodud Suure Paugu järgsete tingimuste taasloomiseks. Juba esmakordne pliiosakeste kokkupõrgatamine tekitas miniatuursed versioonid peaaegu 14 miljardit aastat tagasi Universumi loonud Suurest Paugust. Katse käigus saavutati siiani suurimad tihedused ja tempreatuurid.

Plii-ioonide kokkupõrge
Esimesest pliiosakeste kokkupõrkest näeb pilte CERNi kodulehel.
Allikad:
Artikkel Briti ajalehes The Independent
Artikkel ning illustreerivad pildid physicsworld.com portaalis
Peab nentima, et CERNis veel nii võimekad ei olda, et tehakse vesiniku tuumadest (prootonitest) plii tuumasid.
CERNi pressiteatest selgub, et prootonid lasti (võeti) välja ja plii aatomid sisse.
Oi…ja mina juba lootsin, et alkeemikute õnnepäev on käes ning imestasin asja kiire arengu üle. Ei tasu vist ikka enne õhtut hõisata. Aga aga artikkel nüüd käesoleva reaalsuse piirides tagasi. Aitäh, et kõike ikka tähelepanelikult loete =).