Minu välislähetus Stuttgartis on kohe läbi saamas. Reedel läkitasin oma praktikatöö Strasbourgi poole teele, ehitan veel ettekannet. Teen seda hoolega kõiki Kosmoseülikoolis õpitud tarkusi arvesse võttes. Presentatsioon peab tulema maitsekas, selge, lihtne, kuid mitte igav.
Mida ma siin nägin, uut õppisin ja meelde jätsin?
Stuttgarti Ülikool on tehnikaülikoolide seas kahtlemata üks Euroopa tippe. Siia tullakse õppima nii kaugelt Aasiast kui ka lähemalt: Prantsusmaalt, Hispaaniast ja Itaaliast. Igapäevast loengute poolt ma näinud ei ole, kuid doktorantide ja magistrantide elu-oluga olen rohkem tuttav. Üllatuseks on erinevus Eestiga pigem väike. Stuttgartis ei tehta mitte midagi põhimõtteliselt teist moodi kui meil Tartu Ülikooli Tehnoloogia Inisituudis. Riistvaraehitus käib sama moodi testlaua, juhtmejuppide, ossi ja terminalitarkvara abil. Vahe on ainult pikemajalises traditsioonis, kogemusi on jõudnud rohkem akumuleeruda.
Pragu valmistavad Stuttgarti Ülikooli kosmosetehnoloogid ette nelja erinevat väikesatelliiti:
- Flying Laptop – maa kaugseire ja tehnoloogia demonstreerimise missioon
- Perseus – UV-spektroskoopia ja elektriliste rakettmootorite test
- Cermit – maa atmosfääri taasisisenemise eksperiment
- Lunar Mission BW1 – Kuu uurimine ja elektriliste rakettmootorite test
Väike on suhteline mõiste. Lunar Mission BW1 on umbes 200 kg raskune 1 kuupmeetri suurune jurakas, meie 1-kilose ESTCUBE kõrval igavene jurakas. Ei lähe sakslastelgi probleemideta, Flying Laptop on neist missioonidest kõige vanem. Esialgse ajakava järgi pidi ta lendama 2006, täna on aasta 2009… Uut tähtaega nad välja öelda ei julge, sest kardetakse, et siis ei võta neid enam keegi tõsiselt. Teisalt on tegu ülikooliga ning siit voolavad pidevalt kõige kaugemale arenenud tudengid kosmosetööstusesse tööle. Läbikukkumised on osa õppeprotsessist, kui koguaeg kõik esimese korraga õnnestuks ega siis ei õpikski vist mitte midagi:-)
Minuga suheldakse siin väga sõbralikult, sakslased on ülimalt viisakad. Eriline huvi näib neil olevat minu vastu inglise keele pärast. Olen hea katsealune kelle peal oma inglise keelt harjutada. Saksamaa on piisavalt suur maa, et möödapääsmatut vajadust hästi võõrkeeli rääkida ei teki. Sakslased räägivad siiski inglise keelt üsna vähe tõrkuvalt, seda eriti eesmärgiga kosmosetööstuses paremini karjääri teha. Kosmosetööstuse projektid on üha enam rahvusvahelised ja kosmose keel on inglise keel.
Eestit siin väga ei teata, arvatakse et on üks maha jäänud Balti riik. Paar korda on mult vastu küsitud, et kas Eesti pealinn on Riia. Kuuldused Läti raskest majanduseisust on siianigi ulatunud ning kuna Eesti on nii väike üldistatakse kohe Läti olukord automaatselt kogu Baltikumi sh ka Eesti peale. Tõsi meie majandus on teinud läbi märgatava languse, kuid seda enamasti lühinägelike äride arvelt. Tõsiste ja kaugemale tulevikku vaatavate tehnoloogiaettevõtete olukord pole üldsegi hull. Skype, Webmedia ja Regio palkavad häid töölisi juurde. Alles mõne kuu eest helistati mulle Playtech-st ja küsita kas ma olen oma praeguse töökohaga rahul – vastasin, et tegelen praegu enda täiendamisega, mille peale sooviti jõudu ja edu.
Seda, et Skype on Eestis tehtud siin loomulikult ei teata. Kuuldes seda üllatutakse siiralt ja lausa kaheldakse kas ma räägin tõtt. Väga huvitav, väga väga huvitav, mind motiveerib see kõvemini edasi töötama, seda suurem üllatus neid ükskord tabab. Avastasin hiljuti Toivo Tänavsuu inglise keelse ajaveebi: http://www.tigerprises.com/ Lisaks huvitavatele artiklitele leiab sealt ka mitmeid kvaliteetseid videoid ettevõtete juhtidega. Tunnistan, et olin siiralt üllatunud, kui palju huvitavaid tulevikku suunatud arendusprojekte Eestis käsil on. Eestil tuleb lahendada pikaajalise arengu tagamiseks ainult üks tähtis võtmeküsimus. Kuidas tagada õpetajate juurdekasv? Tipptasemel matemaatika õpetaja palkamine on minu arvates isegi olulisem investeering kui koolimajade remont ja uute ehitus. Mul oli õnn õppida Anneli Joandi ja Andres Haavasalu käe all, aga uusi meistreid tuleb peale vähe. Õpejata palk ei motiveerinud pikka aega noori kooli tulema. Õnneks on tunneli lõpus valguskiirt paista. Noored Kooli projekt liigub, üks minu ülikooli kaaslane õpetas aasta ühes keskmises Tallinna koolis füüsikat. Kaine ja sihikindla inimesena sai ta suurepäraselt hakkama, kuid esmapilgul oli seis kohutav – kõik on enesehinnagu järgi tippjuhid, aga paraku tulemusi kuskilt ei paista. Kõrge enesehinnang on kahtlemata hea omadus, pean minagi sellest lugu, kuid kõrged sihid peavad käima käsikäes arusaamaga, et edasi saab liikuda samm-sammult ja iga sammu astumiseks tuleb tööd teha. Raskele olukorrala vaatamata asi siiski liigub, ehk soovib keegi ka mind veenda õpetajaks hakkama?
Minu praktikatööks siin oli Perseuse ja Lunar Mission BW1 ette valmistamine. Täpsemalt nano- ja pikosatelliitide kaasamise uurimine mõlema missiooniga. Töö käigus kirjutasin hulga Java-koodi ja koos juhendaja Marciga valmis ka ühe satelliidi mudel. Kolmapäevases postituses sellest lähemalt.
Кажется, это подойдет.
Нормально, можно cделать маленький сборник.
Всем Доброго утра! Вот это меня улыбнуло!!!!
Попробую, попозже отпишусь.
Интересно, я попробую.
Хорошая масль, вообще молодцы!
Последний абзац в тему!
Интересно написано….но многое остается непонятнымb
Отличный сайт! ен6
Интересная статья, но не все понял. 4р
Давно думал на эту тему, а тут можно подробнее изучить 7а
Хотелось бы пообщаться на эту тему 9а