Teadlased töötasid välja maailma kergeima materjali, mille tihedus on vaid 0,9 milligrammi kuupsentimeetri kohta – umbes 100 korda kergem kui stürovaht.

Ülikerge metalliline mikrovõrestik tihedusega 0,9 mg/cm3. Pilt: HRL Laboratories, Photo by Dan Little
Uue materjali uskumatu kergus saavutati tänu selle unikaalsele mikrovõrestiku rakulisele ehitusele. Teadlastel õnnestus valmistada materjal, mis koosneb 99,99% õhust, valmistades 0,01% osa tahkist nanomeetri, mikromeetri ja millimeetri skaalas. ,,Trikiks oli valmistada juuksekarvast ligi 1000 korda väiksema seinapaksusega õõnsatest torudest koosnev võrestik,” sõnas uurimuse peaautor Dr Tobias Schaedler. Materjali ülesehitus lubab metallile ebaloomulikku mehaanilist käitumist, kaasa arvatud kuju taastamist rohkem kui 50% deformatsiooni korral ning lisaks ka ülisuurt energianeeldumist, kirjutab Physorg.com.
,,Materjalid muutuvad nanoskaalas tegelikult tugevamaks,” selgitas insener Lorenzo Valdevit, üks uurimuses osalenud teadlasi. ,,Kui kombineerida see mikrovõrestiku ülesehituse muutmisega, siis saadakse unikaalne rakuline materjal.” Uut materjali saaks kasutada patareide elektroodidena ning akustilise, vibratsiooni- või löögienergia summutamisel.
Teadlane William Carter võrdles uut materjali suuremate ja rohkem tuntud hoonetega: ,,Moodsad hooned, mille näiteks võib tuua Eiffeli torni või Golden Gate’i silla, on uskumatult kerged ja kaaluefektiivsed tänu oma arhitektuurile. Me viime kerged materjalid uuele tasemele, tuues selle idee ka nano- ja mikroskaalasse.”
Teadusartikkel: “Ultralight Metallic Microlattices“
Leave a Reply