Astronoomia, astronoomid ja tähetornid. Maailm, maa ja taevas.

Astronoomia on suhteliselt primitiivne teadus.

Aadu Must käis õpilastele esinemas ja nii ta ütles. Raske arvata, mis tal mõttes oli, aga see on vale. Sellele vaatamata on Aadu tore mees.

Mis on teooria? Oh, see on ju ainult teie teooria. Teoreetiliselt võib maa sees olla teine maakera, mis on suurem kui välimine.

Michael Stevens (Vsauce) räägib täpsemalt…  Ei ta ei räägi eriti Orlando Fergusonist, Lameda Maa Ühingust jms. Video on salvestatud 2014, st enne, kui lamemaa lugu igal tänavanurgal hõiskama hakati ja lamemaalane ja isegi lapikmaalane said sõimusõnadeks. Ta räägib rohkem sellest, miks me üldse usume teooriaid näiteks maast ja taevast, Maa kujust, suurusest ja gravitatsioonist, aga laiemalt üldse teooriatest. Ta on pannud kirjeldusse 45 toredat linki ja saanud juba 173866 kommentaari, uhh.

Rahva, st vanarahva ehk maarahva muistne maailmapilt on enamjaolt kaduma läinud.

Kooliharidus tõi klassikalise taevakaardi kohale enne, kui fanaatiline astronoomiahuviline Jakob Hurt jõudis pärimuse kogumisele hoo sisse anda. Killukesi siiski kogunes.

Eks külameestel on olnud igasugu „teooriaid“, küllap neid on tänapäevalgi.

Hea küll, kas olete näinud, et miski kaob maakumeruse taha ära? Maapind ei ole kunagi tasane (va Kansase osariik). Kõik need künkad, majad ja metsad varjavad tegeliku horisondi. Aga veekumeruse taha? Võib-olla olete hoopis näinud kuidas saared, neemed ja laevad hõljuvad kauguses veepinna kohal.

Kas me saame usaldada, mida näeme?

Lõpetuseks tuleb üks ülesanne Nordstreamist. Võib isegi öelda Fermi ülesanne, sest andmeid ei ole või on neid õige vähe. Meie eelis Enrico Fermi ees on internet. Tema lahendas andmetega, mis tal peas oli, meie võime taskust targa mehe välja hõigata.

Täname: Aadu Must, Michael Vsauce Stevens, Andres Kuperjanov, Jakob Hurt jpt. Ülesande idee eest täname eriti: Rein Aidma ja Lehho Jõumees. Aitäh!