Neutriinouurijad möönavad, et Einsteinil oli õigus

Lõppev kooliaasta on möödunud neutriinojuttude saatel.
Meenutame kui ilmus 22. septembri artikkel – arXiv.org, et akadeemik Peeter Saari Voore seminaril elutargalt soovitas selle küsimusega veidi kannatada ja kuidas teadusaasta alustamiselgi seesama teemaks oli.

Phys.org vahendab nüüd Kyotost

8. juunil teatasid teadlased, et eksperiment, mis kippus vaidlustama Einsteini teooria absoluutkiirust, osutus vigaseks ja subatomaarsed osakesed, nagu ka kõik muu, alluvad kosmilisele kiiruspiirangule.

Euroopa Tuumauuringute keskuse (CERN) teadurid vallandasid eelmisel aastal tormi, kui avaldasid katseandmed, mis näitasid nagu edestaks neutriinod sekundiga valgust umbes kuue kilomeetri võrra. Avastus ähvardas kaasaegse füüsika pea peale pöörata ja lüüa mõra Eisteini 1905. aasta erirelatiivsusteooriasse, mis kirjeldas valguse kiirust kui suurimat kiirust maailmas.

Nüüd teatab CERN, et varasemad tulemused olid valed ja süüdistada tuleb vigaseid seadmeid. „Kuigi see tulemus pole nii põnev, kui mõnelegi võiks meeldida, siis on see just see, mida me sisimas ootasime,” ütles keskuse teadusdirektor Sergio Bertolucci. „Lugu köitis laia publiku kujutlusvõimet ja andis inimestele võimaluse näha kuidas teadusmeetod toimib. Ootamatu tulemus pandi tõsiselt proovile, uuriti põhjalikult läbi ja lahendati osaliselt tänu normaalolukorras võistlevate eksperimentide koostööle. Nii liigubki teadus edasi.”

Aega võeti neutriinode teekonnal Genfi lähedalt, CERNi suurest maaalusest laborist kuni Gran Sasso laboratooriumini Itaalias. Neutriinod liikusid maakoores 732 kilomeetrit. Tee läbimiseks pidi neil kuluma 0,0024 sekundit. Seeasemel registreeriti kohalejõudmine detektoritesse Itaalias 0,00000006 sekundit varem kui oodati. See oli eelmise katse tulemus.

Uurijad teavitasid nüüd 8. juunil Jaapani iidses pealinnas Kyotos peetud neutriino- ja astrofüüsika konverentsil teaduskogukonda uutest tulemustest. Meeskond teatas: „CERNist Gran Sassosse liikuvate neutriinode kohta kuni 2011. aastani saadud andmed on parandatud, võttes arvesse teatavaks saanud aparatuuri efekte. Varasemad ja uued andmed annavad selge pildi sellest, et neutriino kiirus on valguse kiirusega kooskõlas.”

Algsed tulemused võeti vastu põnevusega segatud skeptitsismiga isegi nende poolt, kes ise eksperimendis osalesid. Ka nemad ärgitasid teisi füüsikuid kontrollkatseid tegema, et esialgne tulemus kinnitada või ümber lükata. „Kui see CERNi tulemus saab kinnituse ja osakesed leitakse liikuvat kiiremini kui valgus, olen valmis oma püksid otsesaates ära sööma,” kuulutas tol korral Jim Al-Khalili, Surrey Ülikooli teoreetilise füüsika professor.

http://www.quantumdiaries.org/ informeeris jooksvalt, et neutriinod ei pruugi siiski liikuda valguse kiirusega, aga see on väga vähetõenäoline ja praegu mõõdetud erinevus nende kahe kiiruse vahel jääb selgelt alla mõõtemääramatusele.

Üks näide kuidas neutriinoteema kiiresti meediasse, popkultuuri ja meelelahutusse tungis.
Buzz:60 – Now You Know, Pass it On! (1minut, inglise keeles)

Mees, kelle püksid alles jäid, räägib, et “The days of naive scientists are long gone” (3minutit, inglise keeles).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.