Tunnikontroll saab vastuse

Mis Mihkel wastas…

See oli tähelepanu ülesanne. Jutt lõpeb kahe küsimusega. Üks on see, mis olid need tähed tegelikult? Teine, mis Mihkel vastas? Kirjalikult küsiti seda teist.

 

Täname kõiki, kes 2020. aasta füüsikaõpetajate päeval osalesid ja loodame kohtuda suvekoolis. Kui ei mängi välja, küll me midagi ikka teeme. Nagu alati, ilusat kevadvaheaega?

Mis edasi saab?

Öeldakse, et ennustamine on tänamatu töö, eriti tuleviku ennustamine. Vahest kerkib siit küsimus, kas on siis võimalik minevikku ennustada? Kui ka saaks minevikku ennustada, kas see oleks siis tänuväärsem tegevus? Äkki on see kõigest sõnamäng nagu tulevikumälestused?

Sellekevadine tulevikuteemade päev jäi pidamata, olevikumured murdsid sisse. Võtkem see plaan siis minevikust kaasa.

Kas matemaatiliselt saab tulevikku ennustada?
Can Maths Predict the Future? Hannah Fry (11:17)

 

Kodune katsetamine

Ei ole üldse probleem anda õpilastele kodus midagi praktilist teha. Vaadake pool tundi õues või internetis ringi ja idee-idu on olemas. Muidugi, see tuleb tugevaks taimeks kasvatada. Selleks peab katse kõigepealt ise läbi tegema ja siis paar korda pärisinimeste peal katsetama. Ongi olemas.

Näiteks on elektromagnetismi õpikus murdumisnäitaja määramine, katse 4.1, mis just nii ongi korralikuks klassikaliseks koolitunni katseks kasvatatud.

Küllap on pea kõik seda teinud ja lasknud õpilastel teha. Põhikoolis võib-olla ei jõua murdumisnäitaja arvutamiseni, aga kiire käigu joonistamise erinevate nurkade all ja isegi sisepeegelduse saab ära näidata. Kiire pööratavuse mõtegi ei ole siit enam kaugel. Kahjuks on see ikka pigem klassi või labori töö. Jah, seda saab mingil moel teha ka kööginõudega või klaasikildudega, aga kõik ikka ei saa. Päris kindlasti on õpilased koduse kolaga väga erinevalt varustatud, nii et ei oleks aus sellega väga peale käia.

Võtame teise tuntud murdumiskatse, mida ka väga hästi teatakse ja mida on lahe kaheksandikele koduseks tööks panna või ka kohapeal odavate vahenditega ära teha.

Aga küsimus oli ju murdumisnäitaja  määramises? Jah, siit saab murdumisnäitaja välja arvutada ja määramatuse ka järgi panna. Nii enam-vähem.

Üks koduse katse protokoll avaldatakse siin autori loal.