Kodune praktiline töö, võimalused ja probleemid

Kellelegi ei tule uudisena, et lihtsate vahenditega saab igasugu eksperimente teha. Kellelegi ei tule uudisena ka see, et praktikas ei ole see üldse lihtne.

Olen vast kaks aastat elanud arvamises, et põhikooli füüsika töövihikud peaksid tulema koos katsevahenditega. Mis tähendab, et katsevahendid peavad olema odavad. Ja kogu aeg kodus. Aga head sellegipoolest.

Eelmises lõigus on koguni kaks tundmatut mõistet: “odav” ja “hea”. Kui odav on odav? Kuidas mõõta headust?

Meisterdamine ja füüsika õppimine

Tore on ehitada näiteks trebuche, so teatud sorti kiviheitemasin. Allpool on selle kohta ka videod. Ühel võib näha Markku Leinot inimese elusuuruses isendit opereerimas, teisel on lauale mahtuv versioon, ilma kivi ja heitenöörita, aga siiski. Kumbki neist ei tööta (veel).  Me saame ka õpilastele öelda, et tehke endale üks. Küllap nad ka teeksid (kui neil on materjalid käepärast, mis on üks teine teema).

Iseenda jaoks olen hakanud osasid tegevusi meisterdamiseks nimetama. Meisterdamine üldiselt ei ole füüsika õppimine, selles minu käsitluses. Mille järgi vahet teha? Mina küsin nii:

Kas selle või teise katse juures saab kõikvõimalike punnseisude ületamiseks kasutada mõnd õpiku tarkust?    

Kui piilume üle veega täidetud topsi serva sinna uputatud münti, siis on vastus jah. Kui ehitame trebuche … tahaks öelda “ei”, aga tegelikult on ka selle tunneli lõpus valgus, kui vaid saaks masina enda tööle … Sest:

  1. Kui rehkendame kokku raskuse potentsiaalse energia, siis saame hinnata sellise masina maksimaalse viskekauguse.
  2. Saab arvutada, kui pikka nööri on ühe või teise raskuse korral mõtet kasutada.
  3. Saab ka arvutada, milline võiks olla kivi kiirus kõige kõrgemas punktis.
  4. Veelgi …

“Masin tööle” üleskutse taga on teine küsimus, mis ma sedasorti tegevuste planeerimisel reeglina küsin:

Milline on selle töö juures meisterdamisele ja füüsika õppimisele kuluvate aegade suhe?

See, muide, on minu jaoks põnev teema. Sest siit terendab võimalus konstrueerida töid, kus see suhe on “reguleeritav”, mis annaks võimaluse pakkuda tunnis jõukohast tegevust kõigile. Aga … tagasi maa peale.

Võimalused ja probleemid

Lootust sisendab see, mis on välja tulnud põhikooli valgusõpetuse teemade sarnaseid dilemmasid lahendades. Vt pildigalerii allpool.

Aga mehaanikaga tulemuseni jõudmiseks … võib-olla järgmiseks aastaks?

Niisiis põhikooli valgusõpetus:

See on olnud põnev. Lausa seiklus. Ja me nüüd lausa toodame midagi … Kas sai odav? Selle komplekti hind on midagi 15EUR. Töövihiku hindu teate ise paremini ... ja töövihikuid saab ka internetis hoida.

Ja mehaanika … väikeste lisandustega.

Sellised vankrid ...

Muide, FB-s on olemas grupp Füüsika katsevahendid. Otsige üles ja ühinege!