Miks maakera pöörleb?
Juuresoleval pildil on öine taevas Põhjanaela ümbruses. Kuna säriaeg on pool tundi joonistuvad tähtedest ilusad triibud kaarepikkusega umbes 0,5h/24h*360°=7.5°. Mida me võime antud pildilt veel järeldada? Igatahes mitte seda, et kõik tähed tiirlevad ümber Maa. Kuidas joonistuks siia polaarorbiidil tiirleva luuresatelliidi trajektoor? “Aga mitte sellest ei tahtnud ma täna rääkida,” nagu ütles Lennart Meri.
Viimastel nädalatel on nii kiire olnud, et pole saanud aega siia kirjutadagi. Esimene moodul on nüüd läbi, reedel oli eksam – 4 tundi kirjutamist, 17 lehte teksti. Tulemust veel ei tea, kuid küsimustest sain aru ja oskasin teemaga haakuvaid vastuseid anda.
Kõigi ainete ülesanded olid läbisegi: füüsika, õigus, majandus, infotehnoloogia ja süsteemitehnika. Väga detailset arusaamist ei nõutud, kuid iga teema puhul tuli mõista võtmetähtsusega põhimõtteid. Toon siin näitena kolm esitatud küsimust:
- Name and explain the influence of main perturbing forces and torques acting on satellite located:
a) in the LEO (Low Earth Orbit)
b) in the GEO (geostationary orbit)
c) in the Molnya orbit - a) Briefly explain why synthetic aperture radar (SAR) offers certain advantages compared to a visible/infrared sensor in terms of producing images of the Earth’s surface from space?
b) Briefly describe three important areas of application of SAR images. - Startours, a private company registered in the State of Manuela, intends to operate a hotel on the Moon. The ticker price covers transportation to the Moon, five days in a lunar hotel and a souvenir package that includes a small piece of lunar rock. The State of Manuela has signed the Moon Agreement.
a) Is it legal for a Startours to build a hotel on the Moon and if so what authorization will be needed?
b) Is the offer of the souvenir package compatible with the international obligations of the State of Manuela?
Esimesele küsimusele vastates tuli loetleda Kepleri elliptilisi orbiite kallutavaid tegureid: õhutakistus (LEO puhul), Maa magnetväli, Kuu ja Päikese külgetõmbejõud jne. Igale orbiidile vastavalt tuli tegurid panna tähtsuse järjekorda. Teises tuli selgitada kauseire satelliitidel kasutava SAR-radari tööpõhimõtet ja rakendusi. Õiguse küsimuses tuli kehastuda juristiks ning anda vastuseid kujutletava kompanii tegevuse legaalsuse kohta lähtudes Kuu lepingust, mille tähtsamad põhimõtted olin eelnevalt pähe õppinud. Kuu leping on tegelikult väga hea dokument, mis ütleb, et Kuud ja kõiki teisi taevakehi tuleb kasutada ainult rahumeelsel otstarbel ning kogu inimkonna hüvanguks. Probeem on ainult selles, et ei USA, Venemaa ega Hiina pole seda ratifitseerinud.
Kokkuvõttes läks esimene moodul päris hästi. Edaspidi jätkan üsna sama plaani järgi, teen ainult mõned väiksed parandused. Loengus kuulates kahjuks valmis konspekti toota ei õnnestu. Parim, mille loengust saab on korralik arusaamine teemast ja asjakohased märkmed slaidide väljatrükile. Lõppkonspekt eksamiks õppimise tarbeks tuleb ise valmistada. Idee on lihtne: kaevata läbi kõik loengu materjalid jahtides valemeid, olulisi printsiipe, trende ja võtmetähtsusega jooniseid. Erinevalt läbitud moodulist kavatsen seda nüüd teha mitte viimastel päevadel enne eksamit vaid jooksvalt igal nädalal. Nii peaks tõusma ka loengute kasutegur, kui järg pidevalt sees on.
Äpardus põlvega
Eelmisel nädalal kursusekaaslastega jalgpalli mängides juhtus mul väike äpardus – väänasin põlve välja. Tegin suure hoo pealt liiga järsu pöörde ja põlve liiges läks normaalsest asendist välja. Esimene ehmatus oli muidugi suur, midagi sellist polnud minuga varem juhtunud. Ma ei osanud üldse ette näha, et nii võib minna. Sõbrad panid õnneks kohe jala normaalsesse asendisse tagasi ja mind viidi haiglasse kontrolli. Tulemus polnud just väga rõõmustav, pean nüüd kuu aega jäika lahast kandma ja mõneks kuuks jooksmisega hüvasti jätma. Räägitakse, et see vigastus kipub korduma. Usun, et saan selle vältimiseks siiski ise palju ära teha. Korraliku taastumise ja vastavate harjutuste abiga loodan siiski täielikult paraneda ning orienteerumise ja muude huvitavate spordialade juurde naasta. Ehk on selles loos väike vihje – võta hoogu maha ja ole rahul sellega, mis on, muidu tuleb pidur ise peale. Tervist üle kavaldada pole võimalik.
Tegemist on palju ja koduigatsus väga tihti ei kimbuta, kuid vahel siiski. Inimesed on siin sõbralikud ja heatahtlikud, aga sisimas ei lähe neile Eesti tegemised siiski korda. Seda ei saagi neilt oodata. “Mis Sul võõras vägi võidab – võõras sulle igavest!” Lydia Koidula.
Tahan Eestisse tagasi isegi kui Eestis on tuulised ja kõledad sügisilmad, vihmased ja hallid talved. Ta on ikka parem kui võõramaa sära, sest ta on OMA. Vaatamata seedrite ja palmide puudusele on meie loodus tegelikult võrratult ilus kui natuke vaadata. Ülal olev pilt ei ole tehtud rahvuspargis, see on tavaline väike Kõpu järv Kesk-Eestis.
Kõike head!
Leave a Reply