Külmade selgete öödega algas minu uus aasta Eestis. Nüüd olen taas Strasbourgis tagasi ja valmis õppetööga jätkama. 5. jaanuaril on esimene koolipäev, mis järjekordse rühmatööga uhkelt sisse juhatatakse!:-)
Milline oli möödunud 2008. aasta?
Tudengisatelliidi projekt algas minu jaoks märtsis 2008 kuupsattide dokumentatsiooni uurimisega. Tegelikult tuleks alustada veelgi kaugemalt. Eelmisel talvel sain tuttavaks Mart Noormaga, kui pika nimega projektis “Reaalaja tagasisidesüsteemi väljaarendamine õppeprotsesside kvaliteedi tõstmiseks” programmeerija olin. Mart on minu arvates täiesti haruldane inimene. Ta on suutnud lühikese ajaga koondada enda ümber väga palju tarku inimese, sisendada enesekindlust ja näidanud, et väga paljud rasked asjad on tegelikult saavutatavad, küsimus on vaid pealehakkamises.
Edasiminek möödunud aastal oli väga kiire, sujuv ja ladus. Kevad möödus tudengisatelliitide teooriat uurides ning magistriprogrammi õppetööd tehes. Võtsin mitmeid kasulikke ja huvitavaid aineid nagu Peeter Kuke “Insenerigraafika II”, Henn Voolaiu “Konsultatiivtöö metoodika” ja loomulikult Mart Noorma organiseeritud “Militaar- ja sisekaitsetehnoloogiad”. Tänu järjekindlale tööle õnnestus eelmisel aastal kõik ained Tartu Ülikoolis “A” peale teha.
Huvitav võimalus avanes aprilli lõpus, kui Mart mulle Strasbourgist helistas ja Kosmoseülikoolis õppimise võimalusest rääkis. Loomulikult otsustasin selle vastu võtta ning kohe hakkas kibekiire taotluste kirjutamine, et õpinguteks rahastus saada. Töö tasus end ära ning juuli alguseks oli selge, et minek Prantsusmaale tuleb. Tegin arvuti abil ettevalmistustööd majutuse leidmiseks ning õppisin selgeks elementaarsed prantsuskeelsed väljendid nagu bonjour, merci ja sil vous plait.
Taotluste kirjutamise ja õppetöö kõrvalt valmis mais lihtne Estcube makett. Joonised valmistasime tarkvaraga SolidWorks, alumiiniumdetailid lõikas välja Füüsika Instituudi mehaanika töökoda. Tänaseks on makett rohkelt kasutust leidnud ning vaatamata igale poole kaasa võtmisele siiski ühes tükis püsinud.
Suvel viimaseid päevi enne ärasõitu valisime satelliitside tugijaama tarbeks välja antennisüsteemi komponendid ja raadiosaatja, et kosmosest signaale püüdma hakata. Tehnika jõudis kahjuks kohale alles siis, kui mina juba Prantsusmaal olin. Meie Tartu meeskond tegi ilma minutagi väga kõva tööd ja jõulude ajal Tartut külastades nägin oma silmaga kuidas kogu süsteem uhkelt praktikas töötas. Antennid jälgisid üle taevakaare lendavat satelliiti ja kuulsin oma kõrvaga sideseanssi sellega. Ühte varasemat salvestust Saksa kuupsati Compass-1 ülelennust saab kuulata siit. Aitäh EITSA-le satelliitside tugijaama ehituse rahastamise eest!
Augusti lõpus saabusin Strasbourgi ning pärast enda kiiret sisseseadmist alustasingi 1. septembril õppetööga. Esimene poolaasta seljataga, võin öelda, et seni on läinud kõik väga edukalt. Suutsin suuremate tõrgeteta kohe ingliskeelseid loenguid kuulama hakata ja rühmatöid aktiivselt kaasa teha. Esimese eksami järgi ma veel priimuste seas pole, kuid olukord on paranemas.
Möödunud aastale tagasi vaadates pean ütlema, et üksi ma nii kaugele jõudnud poleks. Väga oluline on olnud lähedaste, eriti Siiri, toetus. Suur tänu ka EITSA-le, Skypele ja SA Archimedesele rahalise toe eest.
Vaade tulevikku
Olulised märksõnad on Eesti Tudengisatelliit, Tartu Ülikool ja doktorantuur. Plaan on alustada septembrist 2009 Tartu Ülikoolis doktoriõpingutega, mille eesmärgiks on Eesti Tudengisatelliidi projekti edukas lõpetamine. Lisaks Tudengisatelliidi projektile kõigest hingest kaasa aitamisele tahan proovida õpetaja ametit, et kosmosealased teadmised, mida praegu Eestis napib, võimalikult paljude asjast huvitatud inimesteni jõuaksid.
Nende suurte plaanide täitmiseks tuleb teha palju väikesi samme. Esimeseks väga oluliseks sammuks on minu Tartu Ülikooli satelliitside alase magistritöö lõpetamine ISU ekspertide käe all, töö peab saama valmis märtsiks 2009. Teiseks pean saama suvisest internatuurist kosmosetööstuse ettevõttes võimalikult palju teadmisi ja kogemusi Eesti Tudengisatelliidi projekti tarbeks. Internatuuri koht veel selgunud pole, taotlused on laiali saadetud, jaanuari jooksul peaks tulema vastus. Kolmandaks oluliseks sammuks on loomulikult ISU õpingute edukas lõpetamine.
Head uut aastat!
Leave a Reply