
12-st vase aatomist kest ümbritseb ühte tina aatomit. See kest on omakorda kaetud 20 tina aatomiga. Oma laia pinnaga võivad need stuktuurid käituda ülitõhusate katalüsaatoritena. Pilt: TUM
Nukk nuku sees, mille ümber on veel üks nukk – nii selgitas Thomas Faessler omaloodud molekuli struktuuri. Oma suurte pindade tõttu võivad need struktuurid käituda ülitõhusate katalüsaatoritena. Justkui kuulus Vene mänguasi, ümbritseb 12-st vase aatomist kest ühte tina aatomit. Seda kesta katab omakorda 20 tina aatomit. Professor Faessleri teadustöö grupp Müncheni Tehnikaülikooli Anorgaanilise Keemia Instituudist lõi esimesena need kolmest kihist koosnevad ruumilised struktuurid pronksist sulamites.
Eriliselt põnevad on kuvandid, mida uurijad kasutavad nende keemiliste koostisosade ja nende omaduste kirjeldamiseks. Laboris näib aine ebaveenva, peene hallikas-musta pulbrina, ehkki struktuuri mudelid on värvilised, mitmesugused üksteise sees asetsevad kujundid. Need pulbrid on oma suurte pindade tõttu huvitavad vaheastme katalüsaatorite jaoks, mis kannavad üle näiteks vesinikku. Sarnaseid ränist valmistatud struktuure võib olla võimalik kasutada päikesepaneelides päikesevalguse tõhusamaks püüdmiseks.
Loe lisaks siit.
Teadusartiklid:
„The Discrete Intermetalloid Cluster [Sn@Cu12@Sn20]12– in the Ternary Phases A12Cu12Sn21 (A = Na, K)”
Leave a Reply