Jyväskylä ja Harvardi Ülikooli teadlased avastasid uue meetodi, mille abil nanomaterjale valmistada. Arvutisimulatsioonide abil õnnestus uurijatel ennustada, et pikkadest ja peenikestest nanoribadest saab moodustada nanotorusid ka lihtsalt väänamise abil.
Uurimuse alusidee on lihtne ja kergesti seletatav: vääna oma seljakoti sanga otsasid ning vaata, mis juhtub. Oma olemuselt klassikaline mehhanism on robustne ja kehtib nii makro-, mikro- kui ka nanoskaalas, kirjutab Physorg.com.
Lisaks võimaldab antud mehhanism eksperimentaalset kontrolli, mis seni on olnud saavutamatu. Antud meetodi abil saab valmistada mitmeid erinevat tüüpi uudseid süsiniknanotorusid, lõksustada molekule torude sisse või valmistada torusid teistest planaarsetest nanomaterjalidest koosnevatest nanoribadest.
Viimase kahekümne aasta jooksul on süsiniknanotorusid kirjeldatud kui “kokkukeeratud grafeeni,” kuigi keegi tegelikult mingit kokkukeeramist ei teinud. Praegu valmistatakse nii nanotorud kui ka mitmed teised nanomaterjalid aatom-aatomi abil kasvatades.
Teadusartikkel: “Twisting Graphene Nanoribbons into Carbon Nanotubes“
Leave a Reply