Hiljuti sooritati uued mõõtmised eelmisel aastal läbi viidud katsele, mille tulemused toona viitasid, et neutriinod võiksid murda Universumi kiiruspiirangu. CERNi avaldusel ei liigu uute mõõtmiste kohaselt osakesed siiski valgusest kiiremini.
Uusi mõõtmisi tegi teadlaste meeskond, mis töötas eraldiseisvalt teadlastest, kes olid teinud esialgse, kuid ülimalt vastuolulise väite „valgusest kiiremate“ osakeste kohta. Hiljutise uurimustöö tulemused „viitavad sellele, et neutriinod ei ületa valguse kiirust,“ väitis CERNi pressiteade teadusuudisteportaali Physorg.com vahendusel.

Teadlane vaatab arvutiekraani, millele on kuvatud CERNis läbi viidud eksperimendide andmed. Pilt: Physorg.com
Eelmisel kuul väitis CERN, et neil võis olla ette tulnud tehnilisi tõrkeid, mis moonutasid esialgseid mõõtmisi. Seda on vastuolulise uurimustöö kriitikud algusest peale kahtlustanud. Poleemika sai alguse eelmisel septembril, mil CERNi niinimetatud OPERA meeskond teatas ettevaatlikult, et aatomitest väiksemad osakesed – neutriinod – olid liikunud umbes kuus kilomeetrit sekundis valguse kiirusest kiiremini. Einsteini väitel on aga valguse kiirus kosmose maksimumkiiruseks.
Eksperimendi käigus võeti aega neutriinode lahkumisel CERNi hiiglaslikust maa-alusest laborist Genfis ja nende saabumisel Itaaliasse Gran Sasso Laboratooriumisse peale 723 km maakoore läbimist. Teekonna läbimine oleks pidanud võtma 0,0024 sekundit. Selle asemel mõõdeti, et osakesed jõudsid Itaalia detektoriteni 0,00000006 sekundi võrra arvatust varem.
Teades, et nende uurimustöö tulemused tekitavad poleemikat, õhutas OPERA meeskond teisi füüsikuid viima läbi kontrolle, et tulemusi kinnitada või ümber lükata. Ühe osana sellest ehtsuse kontrollist viidi Gran Sasso Laboratooriumis läbi eksperiment ICARUS. Selle käigus vaadati eraldiseisvalt seitsme neutriino lendu, mida ka OPERA meeskond oli jäädvustanud. ICARUSe käigus kasutati uut mõõtmistehnikat, mida nimetatakse vedela argooni ajaprojektsiooni kambriks (ingl.k. liquid argon time projection chamber).

CERNi külastajad vaatamas 2011. aastal Genfis toimunud „Osakeste Universumi“ näituse projektsiooni. Pilt: Physorg.com
„ICARUSe mõõtmised näitavad, et neutriinode kiirus ei ületa valguse kiirust,“ sõnas Nobeli preemia võitja ja ICARUSe projekti eesträäkija Carlo Rubbia. Sellegipoolest kaitses ta koos CERNi uurimustöö juhi Sergio Bertolucciga teadlaste õigust teha erakordseid väiteid – ja teiste õigust nende väidete õigsust kinnitada.
„Tulemusest olenemata näitas OPERA eksperiment tõelist teaduslikku ausust sellega, et avas oma mõõtmised laiale ja põhjalikule läbivaatusele, kutsudes üles iseseisvaid mõõtmisi läbi viima. Nii töötabki teadus,“ väitis Bertolucci. „Nende tundlike mõõtmiste läbi viimine on keeruline ja need toovad esile teadusliku protsessi olulisuse,“ lisas Rubbia.
Veebruaris väitis CERN, et OPERA meeskond kinnitas kaabliühenduse ja aja mõõtmisseade ostsillaatori õigsust, mis võisid neutriinode lennuaja mõõtmistesse vigu sisse tuua. Selle stsenaariumi kinnituseks sõnas Bertolucci: „tõendid hakkavad viitama sellele, et OPERA tulemuse tingis viga mõõtmisel.“ Samas lisas ta, et viiakse läbi edasisi tõestusi, sealhulgas tehakse maikuus uusi eksperimente osakestekiirtega, „mis annavad meile lõpliku otsuse.“
Kui OPERA meeskond avalikustas oma uurimustöö tulemused, vallandasid nad, nagu ennustati, suurel hulgal huvitavaid küsimusi. Valguse kiirusest kiiremini liikuvad osakesed lükkaksid kõikuma Albert Einsteini erirelatiivsuse teooria, mis on tänapäevase füüsika nurgakiviks. „Kui CERNi uurimustöö tulemus õigeks tõestatakse ja leitakse, et osakesed võivad liikuda valguse kiirusest kiiremini, siis olen valmis oma püksid televiisori otse-eetris ära sööma,“ kuulutas teoreetilise füüsika professor Jim Al-Khalili.
Leave a Reply