Taas on hakatud tähelepanu pöörama ,,päikesetornidele” (ing. k. Solar towers). Hiljutiste uudiste kohaselt püüab firma nimega Clean Wind Energy OÜ ehitada elektri tootmiseks 914 meetri pikkust torni. Kui torn töötab, on firma ekspertide sõnul suudaksid nad elektrivõrku müüa 1100 kuni 1500 megavatt-tundi elektrienergiat.
Päikeseenergia tornid on üks ebatavalisemaid ideid tulevikuenergia vallas. Täpsemalt peaks neid nimetama „termaal-korstnatornideks“, et eristada neid päikesetornidest, mille pinnad peegeldavad päikesevalgust, kirjutab EcoGeek.org.
Veelgi täpsemaks minnes on olemas kaht tüüpi solaar-korstnatorne – „ülespidised“ ja „alaspidised“ tornid. Ülespidised tornid vajavad suurt läbipaistva ainega kaetud ala, mis kuumutab õhku torni jalamil selleks, et õhk hakkaks tõusma läbi korstna üles. Alaspidised tornid pumpavad vett torni tippu ning piserdavad seda peene uduna alla. Nii jahutatakse õhku ja kutsutakse esile õhu laskumine. Mõlemal juhul paneb liikuv õhk tööle elektrit tootvad tuuleturbiinid torni jalamil.
Ettevõte Clean Wind Energy plaanib ehitada alaspidise torni. See võib muuta tornide kasutamise problemaatiliseks USA edelaosas olevates kõrbetes, kus esineb veepuudust. Seda tüüpi elektrigeneraatori üheks peamiseks puuduseks on vajadus suure hulga vee järele ja selle üles pumpamine 900 meetri kõrgusele. Üks kolmandik torni toodetud energiast läheb selle pumpamise võimaldamiseks.
Mitu aastat tagasi kirjutas EcoGeek, et Austraalia firma Enviromission plaanis ehitada oma esimest, ülespidise kavandusega päikesetorni Arizonasse. Ettevõttes arvati , et Arizonasse torni ehitamine on nende ärimudeli läbi viimiseks sobilikum kui Austraalia kõrb. Enviromissioni projekt paistab samuti tasapisi edenevat. Kas kumbki neist tornidest ka valmis ehitatakse, selgub tulevikus.
Leave a Reply