Physicumi seminar “Madis Kõivu aeg” toimub neljapäeval, 5. detsembril kell 16:15 Physicumi auditooriumis A106 (W. Ostwaldi 1, 50411 Tartu).
Madis Kõiv (05.12.1929–24.09.2014) oli eesti füüsik, filosoof ja kirjanik, kelle mõtlemises ja loomingus mängis üht keskset rolli küsimus ajast. Madis Kõivu 90. sünniaastapäeva tähistava seminari kavas on neli ettekannet.
- Piret Kuusk (TÜFI teoreetilise füüsika vanemteadur) “Teoreetilise füüsika aeg”
Madis Kõiv lõpetas Tartu ülikooli 1953. aastal teoreetilise füüsika erialal. Ta töötas TPI füüsika kateedris aastail 1953-1961 (sellesse aega jääb ka kandidaaditöö “Mesonite ja hüperonide süstemaatika” kaitsmine) ning ENSV Füüsika ja Astronoomia Instituudi teoreetilise füüsika sektoris 1961-1991. Tema teadustöö põhisuund oli alusosakeste teooria matemaatiliste esituste sisu ja tähenduse selgitamine. Kolmekümne Tartu aasta kestel oli ta kahtlemata siinsete teoreetikute vaimne juht ja suunaja.
- Kaupo Palo (PerkinElmer Cellular Technologies Germany GmbH teadur) “Dünaamiline aeg”
Füüsikalise süsteemi analüüs põhineb dünaamilistel muutujatel nagu ruumikoordinaadid, mis kirjeldavad süsteemi osiste vastastikust paiknemist, impulssmuutujad, mis kirjeldavad liikumist, ja energia, mis määrab süsteemi evolutsiooni või tasakaalu. Aga kus on siin pildil aeg? Kas tõesti on aja roll olla paradoksaalsel kombel statist, tumm tunnistaja ja kroonik, pannes sündmused lihtsalt üksteise järgi ritta? Või mängib ta mingis alternatiivses füüsikalises pildis aktiivset rolli võrdväärselt teiste dünaamiliste muutujatega? Nii küsis Madis Kõiv.
- Veiko Palge (TÜFI teoreetilise füüsika teadur) “Filosoofiline aeg”
Aeg on Madis Kõivu kirjutistes kesksel kohal, võttes erinevaid vorme kirjanduse, füüsika ja filosoofia kontekstides. Lühiettekandes vaatame, milline on analüütilise filosoofia aeg, kuidas tekkis aja nn “ABC teooria” 20. sajandil, ja kuidas see ajalugu oleks võinud olla teistsugune.
- Jaan Kangilaski (ajakirja “Akadeemia” toimetaja) “Analüütiline aeg: Kõiv ja analüütilise filosoofia seminar”
Madis Kõivu algatusel pandi 1991. aasta mais Tartus alus Analüütilise filosoofia seminarile, mis käib koos seniajani. Kõiv ise oli seminari juht aastani 2000. Analüütiline filosoofia on oma taotlusilt täppisteadustelähedane filosoofiaharu, mis sai alguse 19. sajandi lõpul — 20. sajandi algul Saksamaal Jenas ja Inglismaal Cambridge’is, selliste autorite töödes nagu Gottlob Frege, Bertrand Russell, George Edward Moore ja Ludwig Wittgenstein. Ajal, mil Eesti oli taas iseseisvumas, tuli ka filosoofias iseseisvuda senisest nõukogude traditsioonist ja analüütiline filosoofia kui kõige rangem ja täpsem distsipliin paistis Madis Kõivu jaoks selleks kõige sobivamana ja kergemini omandatavana, et seejärel saaksid noored filosoofid hakata seda varsti ka ise „tegema”. Ettekandes annan lühiülevaate seminari esimestest tegevusaastatest ja Madis kõivu rollist selles.
Seminarile järgneb Madis Kõivu maalide näituse “Madis Kõivu ruum” avamine Physicumi galeriis kell 18:00. Samal õhtul kell 19:00 etendub Vanemuise väikeses majas Vaino Vahingu ja Madis Kõivu näidend “Faehlmann“.
Viiteks:
- Tartu linna aukodanik ja Tartu Suurtähe kavaler Madis Kõiv,
- Piret Kuusk, “Madis Kõiv ja füüsika“, Looming 01/2015.