Füüsikud kaaluvad lükata aasta võrra edasi LHC plaanitud sulgemisaega, aastasse 2012. Lisaaega kasutades saaksid teadlased otsida edasi märke Higgsi bosoni olemasolust.
,,Suur avastus võib olla kõigest nurga taga, mistõttu me tahame samas tempos jätkata,” sõnas Ian Shipsey Purde Ülikoolist Indianast. Shipsey juhib uurimisgruppi, mis töötab LHC-s kaugmeetodil, Fermilabis Illinoisis, kus asub ka konkureeriv kiirendi Tevatron. Paljud teadlased töötavad kahel eksperimendil korraga, kirjutab NewScientist.com.
Uudised plaanide muutuse kohta tulid samal ajal kui septembris ja oktoobris esitati soovitus pikendada Higgsi otsinguid ka Tevatronis. Plaanide kohaselt peaks Higgsi otsingud Tevatronis lõppema 2011. aastal kuid kaks füüsikutest koosnevat ekspertide kogu, millest ühes on ka Shipsey, soovitasid protsessi pikendada kuni 2014. aastani.
Kuigi Tevatronis aset leidvad põrked on oma 2TeV juures väiksema energiaga kui LHC omad, on ta töös olnud kauem ning kogunud rohkem andmeid – eelis, mis võib jahis, mis otsib suurest hulgast tavapärastest tulemustest erakordseid sündmusi, otsustavaks osutuda.
Soov LHC-s samas tempos jätkata oleks olemas ka ilma Tevatroni sarnaste plaanideta, sõnas Shipsey. Ta loodab, et mõlema aega pikendatakse. Kui teadlased saaksid mõlemast katsest tõestust Higgsi olemasolu kohta, oleks selle tulemuse usaldusväärsus kordades suurem.
CERNi eestkõneleja James Gillies sõnas, et pikendus madala energiaga LHC edasise töösoleku kohta on veel ebakindel, konkreetne otsus langetatakse LHC teadlaste kohtumisel Chamonix’s Prantsusmaal, mis leiab aset 24.-28. jaanuaril.
Leave a Reply