Uus kooliaasta on alanud!
Suviseid noppeid:
- TÜ füüsika erialale on õppima asunud rohkem üliõpilasi, kui eelneval aastal.
- Gunnar Oki raport vallandas hetkeks avaliku diskussiooni Eesti kõrghariduse olukorrast ja tulevikust.
- Füüsikaõpetajate põud süveneb – endiselt valitseb olukord, kus Eesti ülikoolidest uusi õpetajaid praktiliselt ei tule, samas vanem põlvkond astub järjest kõrvale. Igal suvel jõuab füüsikaõpetajate listi arvukalt tööpakkumisi.
- Sel aastal avati koguni kuus uut riigigümnaasiumi.
- HTM tegeleb erakoolide rahastamise teemaga – samas kui koolivõrgu korrastamise käigus koole sulgetakse tuleb erakoole järjest juurde.
- Kõik see jäi suve lõpuks pagulast teema varju. Soovitame kõigil lugeda läbi füüsikadoktor Tiit Kärneri arvamusartikli Postimehes.
- TTÜ rektoriks sai füüsika Jaak Aaviksoo.
Neil päevil toimus Tallinna Reaalkoolis Reaal- ja loodushariduse konverents. Siinkirjutaja jaoks oli konverentsi kõige väärtuslikumaks osaks paneeldiskussioon, kus osalesid Volli Kalm (TÜ), Tiit Land (TLÜ), Erkki Truve (TTÜ), Katrin Soika (GAG), Kersti Veskimets (Reaalkool) ja moderaatorina Martin Saar (Reaalkool). Paneelis osalejad tõdesid, et just õpetajate sotsiaalne staatus võib olla see, mis mõjutab noorte andekate inimeste valikuid, samas ei saa ülikoolid selle muutmiseks palju rohkem teha, kui rääkida. Saime teada, et TÜ ja TLÜ näevad kõvasti vaeva selleks, et õpetaja kutse omandamine ülikoolides oleks võimalikult paindlik. Rõhutati ka ainealaste teadmiste olulisust õpetajahariduse juures.
Diskussioonis oli vähe loosunglikkust ja mõttestampe, osalejad ilmselgelt valdasid teemat ja just nimelt see muutis diskussiooni jälgimise nauditavaks (loodetavasti muutub ka selle videosalvestus varsti kättesaadavaks).
Siiski, konkreetsest plaanidest jäi ainsana lauale töö õppekavade atraktiivsemaks ja paindlikumaks muutmise nimel.
Käesoleva postituse pealkiri “Palju toredaid mõtteid …” pärineb konverentsi kogumikust – see on seal trükitud iga lehekülje alaserva. Arvestades katastroofilist seisu füüsika õpetajate järelkasvuga ning seda, kui vähe on siin viimastel aastatel õnnestunud asju reaalselt paremuse poole pöörata saab see slogan üsna kurb-irooniline alatooni. Loodame siiski, et uus aasta toob siin uusi tuuli.
Leave a Reply