Oxfordis asuv firma töötas välja uue päikesepatareide elementide tehnoloogia, kus kasutatakse odavaid, kergesti kättesaadavaid, mittemürgiseid ning roostevabasid materjale.
Päikeselt energiat ammutavad elemendid trükitakse klaasile või muule pinnale, neid on saadaval erinevates värvitoonidest ning need on ideaalsed uutes hoonetes, kus päikeseelemente kasutatakse paneelide ja seinade klaasimisel, vahendab Physorg.com.
Oxford Photovoltaics(Oxford PV) kombineeris varasemad uurimused kunstlikest fotosünteesivatest elektrokeemilistest päikeseelementidest ning pooljuhtivatest plastikutest valmistamaks tööstuses toodetavaid tahkeid värvitundlikke päikeseelemente.
Praegu edukamate, õhukestel kiledel põhinevate tehnoloogiate arengut piirab kasutatavate mineraalide kättesaadavus, teiste värvitundlike päikeseelementide aluseks olevate tehnoloogiate arengut aga vedelate elektrolüütide võrdlemisi suur lenduvus.
Oxford PV tehnoloogia asendas vedelad elektrolüüdid tahke orgaanilise pooljuhiga, mistõttu saab klaasile või muule pinnale printida korraga terve päikesepaneeli.
Kõige efektiivsem poolläbipaistev värv elektritootmisel on roheline, kuigi ka punane ja lilla töötavad hästi.
Kasutatavaid materjale leidub looduses küllaga, nad on odavad ning loodusele kahjutud.
Oxford PV ise ennustab tootmiskulude odavnemist ligi 50% võrra, seda võrreldes praeguste odavaimate õhukesi kilesid kasutavate tehnoloogiatega. See uus tehnoloogia oleks tõeliseks revolutsiooniks fotoelektriliste materjalide kasutamises akendel, seintel ning hoone muudel osadel.
Tehnoloogia töötas välja Dr Henry Snaith Oxfordi Ülikooli Füüsikaosakonnast, kes sõnas: ,,Üks suurimaid eeliseid on fakt, et me saame seda valmistada kergesti ning kanda korraga suurele pinnale. Samuti ei pea muretsema isoleerimise pärast, mis on probleemiks elektrolüütilises värvirakus.”
Aga ei tea kui efektiivsed need päikesepatareid on?
Tõesti ei oska arvata, ka originaalartiklis pole mainitud.
S.