Astronoomid avastasid tumedaima teadaoleva eksoplaneedi – kauge, Jupiteri-suuruse gaasihiiu nimega TrES-2b. Mõõtmised näitavad, et TrES-2b peegeldab tagasi vähem kui ühe protsendi sellele langevast päikesevalgusest, mis muudab selle mustemaks kui söe või ühegi planeedi või kuu meie päikesesüsteemis.
,,TrES-2b on märkimisväärselt vähem peegeldav kui must akrüülvärv, nii et see on tõepoolest võõras maailm,” sõnas astronoom David Kipping, käesoleva uurimustöö juht portaali Physorg.com vahendusel.
Meie päikesesüsteemis on Jupiter mähitud eredatesse ammoniaagipilvedesse, mis peegeldavad tagasi enam kui kolmandiku selleni jõudvast päikesevalgusest. Kontrastina puuduvad TrES-2b-l peegeldavad pilved oma kõrge temperatuuri tõttu.

Sellel pildil kunstniku nägemuses esitatud kauge eksoplaneet TrES-2b on tumedam ka kõige mustemast söest. See Jupiteri-suurune maailm peegeldab vähem kui ühe protsendi sellele langevast valgusest, muutes selle mustemaks ühestki planeedist või kuust meie päikesesüsteemis. Astronoomid pole kindlad, mis aurud planeedi ülikuumas atmosfäärid katavad selle nii tõhusalt. Pilt: David A. Aguilar (CfA)
TrES-2b tiirleb ainult viie miljoni kilomeetri kaugusel oma tähest. Tähe intensiivne valgus soojendab temperatuuri planeedil rohkem kui 1000°C-ni, mis välistab ammoniaagipilvede tekke. Selle asemel sisaldab planeedi eksootiline atmosfäär valgust neelavaid kemikaale – aurustunud naatriumi ja kaaliumi või gaasilist titaanoksiidi. Siiski ei selgita ühegi nende kemikaalide olemasolu TrES-2b ülimat tumedust.
,,Pole selge, mis muudab selle planeedi nii ebatavaliselt tumedaks,” sõnas David Spiegel, uurimuse kaasautor. ,,Siiski pole TrES-2b täielikult pigimust. See on nii kuum, et kiirgab õrna punast kuma, sarnaselt hõõguvale söele või elektripliidi spiraalile.”
Kipping ja Spiegel määrasid TrES-2b peegelduvuse, kasutades NASA Kepleri kosmoselaevalt saadud andmeid. Kepler mõõdab kaugete tähtede heledust ülima täpsusega. Kui meeskond jälgis ümber oma tähe tiirleva TrES-2b heledust, märkasid nad õrna tumenemist ja helenemist planeedi muutuva faasi tõttu.
Usutakse, et TrES-2b on loodetega seotud nagu Maa Kuuga, nii et üks planeedi külg on alati oma tähe poole. Nagu ka meie Kuu, muudab planet oma planeedi ümber tiireldes faase. See põhjustab planeedi keskmise heleduse vaevumärgatava varieerumise.
,,Ühendades Kepleri muljetavaldava täpsuse üle 50 orbiidi vaatlusandmetega, avastasime seni teadaolevalt väikseima muutuse heleduses eksoplaneedil: vaid kuus osa miljonist,” väitis Kipping. ,,Teisisõnu oli Kepler võimeline mõõtma otse planeedilt endalt tulevat nähtavat valgust.”
Üliväikesed kõikumised TrES-2b heleduses tõestasid, et planeet on uskumatult tume. TrES-2b tiirleb ümber tähe GSC 03549-02811, mis asub Maast umbes 750 valgusaasta kaugusel.
Teadusartikkel: ,,Detection of Visible Light from the Darkest World“
Leave a Reply