Teadlased on NASA Laia Ulatusega Infrapuna Vaatluse Uurija (ingl. k. Wide-field Infrared Survey Explorer – WISE) kogutud andmete abil avastanud külmima klassi tähesarnaseid kehasid, mille temperatuur on sama jahe kui inimkeha.
Astronoomid jahtisid neid tumedaid objekte, nimetusega Y kääbused (ingl. k Y dwarfs), enam kui aastakümne jooksul ilma eduta. Nähtava valguse teleskoobist vaadelduna on neid pea võimatu näha. WISE infrapuna nägemisvõime võimaldas aga teleskoobil viimaks märgata kuue Y kääbuse õrna helendust. Need taevakehad on meie Päikesele suhteliselt lähedal – umbes 40 valgusaasta kaugusel, kirjutab Nasa.gov.
Y-d on pruunide kääbuste perekonna jahedaimad liikmed. Pruune kääbuseid nimetatakse vahel ,,nurjunud” tähtedeks. Nende mass on liiga väike aatomite sulatamiseks tuumades. Seega ei põle nad selliselt, nagu meie Päikese sarnased tähed, mis säravad püsivalt miljardite aastate jooksul. Selle asemel jahenevad ja tuhmuvad need kehad aja jooksul ja see vähene valgus, mida nad kiirgavad, on vaid infrapuna lainepikkustel.
Astronoomid uurivad pruune kääbuseid, et paremini mõista tähtede moodustumist ning aimu saada meie päikesesüsteemi väliste planeetide atmosfääridest. Pruunide tähtede atmosfäärid on sarnasted gaasihiidude, näiteks Jupiteri atmosfääriga. Neid on aga lihtsam vaadelda, sest nad on kosmoses üksi – eemal teiste tähtede pimestavast valgusest.

NASA WISE teleskoop avastas külmima Y kääbuse - pildil märgitud rohelise ringiga. Pilt: NASA/JPL-Caltech/UCLA
Seni on WISE kogutud andmete abil avastatud 100 uut pruuni kääbust. Oodatakse veel leide, kuni teadlased vaatavad jätkuvalt läbi suurt andmehulka WISE-lt. See teleskoop sooritas tänapäeva kõige arenenuma vaatluse infrapuna lainepikkustel 2010. aasta jaanuarist 2011. aasta veebruarini, skaneerides terve taeva umbes 1,5 korda.
Sajast pruunist kääbusest kuus klassifitseeriti jahedateks Y-deks. Üks Y kääbustest, nimega WISE 1828+2650, on rekordiliselt külmim pruun kääbus. Selle atmosfääri temperatuur on umbes 25 kraadi Celsiuse järgi.
Kui WISE meeskond tegi kindlaks pruunide kääbuste kandidaadid, pöördusid nad NASA Spitzer Kosmoseteleskoobi poole, et nimekirja lühendada. Kääbuste kindlaksmääramiseks kasutas WISE meeskond mõnda Maa võimsamat teleskoopi, eraldamaks kehade valgust ja vaatlemaks kõnekaid molekulaarseid viiteid veest, metaanist ja võimalikust ammoniaagist. Uutest Y kääbustest kõige külmemate puhul kasutas meeskond NASA Hubble Kosmoseteleskoopi. Y kääbused määrati kindlaks nende spektraalomaduste muutuse tõttu võrrelduna teiste pruunide kääbustega, mis viitab nende atmosfääri madalamale temperatuurile.
Leave a Reply