Tänu suurematele labadele saab ammutada rohkem energiat, kuid need on samuti raskemad ning seega vähem efektiivsed. Case Western Reserve’i Ülikooli teadlane väidab aga, et suudab selle probleemi lahendada süsinik nanotorude abil.
Süsinik nanotorude lisamine generaatori labasid muidu moodustavatesse plastikutesse võib oluliselt muuta nende omadusi. Antud uurimustöö kohaselt oleksid tuleviku generaatorite labad kergemad, suuremad ning ammutaksid rohkem energiat, kirjutab Ecogeek.org.
Tugevdavate materjalide võrdlemisel leidsid teadlased, et süsinik nanotorud on ühikruumala kohta kergemad kui süsinikkiud või alumiinium, ning et nende tõmbetugevus oli süsinikkiudude omaga võrreldes 5 korda suurem ning alumiiniumiga võrreldes lausa 60 korda suurem.
Lisaks võivad sellised labad kauem vastu pidada. Kestvustugevuse testis näitasid, et (süsinik nanotorudega) tugevdatud polüuretaan komposiitmaterjal peab tavalisest klaaskiududega tugevdatud epoksülliim-materjalist ligi kaheksa korda kauem vastu. Samuti on uus materjal umbes kaheksa korda tugevam delamineerumise murdmiskatsetes.
Iga katse tulemused olid veelgi paremad, kui neid võrreldi klaaskiududega tugevdatud vinüülestriga – ühe teise materjaliga, mida tuulegeneraatorite labade valmistamiseks kasutatakse.
Lisaks on uue komposiitmaterjali mõranemise kiirus vaid murdosa traditsiooniliste epoksüliimi ja vinüülestri komposiitmaterjalide vastavast näitajast.
Leave a Reply