Teadlased avastasid planeedi, mis hilineb viis minutit – see tundus astronoomidele väga põnev, sest see tähendab seda, et kuskil lähedal asub teinegi planeet.
NASA Kepleri kosmoselaev avastas planeedi, mis jääb oma orbiidil vaheldumisi hiljaks või jõuab kohale liiga vara, sest teine, ,,nähtamatu” planeet mõjutab seda. See on esimene kord, mil varem tundmatu planeet sel viisil otseselt leitud on. Ühtegi teist meetodit antud juhul kasutada saanud poleks, kirjutab Sciencedaily.com.

Sel kunstniku poolt kujutatud pildil on ,,nähtamatu" Kepler-19c näha pildi eesosas. See planeet avastati puhtalt tänu selle mõjule oma kaasplaneedi Kepler-19b(täpp tähe ees) suhtes. Pilt: David A. Aguilar (CfA)
Ajaloost on tuntud seik, kus ka Neptuuni olemasolu sarnasel viisil ennustati. ,,See meetod on muidu tabamatute planeetide leidmiseks vägagi paljulubav,” sõnas Harvardi astronoom ja artikli kaasautor David Charbonneau.
,,See nähtamatu pklaneet annab endast märku vaid selle järgi, et mõjutab planeeti, mida me näeme,” sõnas astronoom Sarah Ballard, üks uurimuse peaautoreid.
Nii nähtav kui ka nähtamatu planeet tiirlevad ümber Päikese-sarnase tähe Kelper-19, mis asub Maast 650 valgusaasta kaugusel Lyra tähtkujus. See 12nda suurusjärgu täht on septembriõhtute vaatlusteks hea asukohaga.
Hetkel ei tea astronoomid nähtamatust Kepler-19c maailmast midagi peale selle, et see eksisteerib. See kaalub liiga vähe, et selle poolt tähele mõjuva külgetõmbejõu kaudu selle massi leida. Samuti ei ole Kepler näinud seda tähest möödumas, vihjates sellele, et planeedi orbiit on Kepler-19c orbiidi suhtes kaldu.
,,Kepler-19c’l võib olla mitmeid olemusi, mis on meie andmetega kooskõlas. Näiteks võib see olla kivine planeet ümmarguse 5-päevase orbiidiga, või gaas-hiidplaneet, mis liigub 100-päevasel orbiidil,” sõnas artikli kaasautor Daniel Fabrycky. Kepleri kosmoselaev jätkab Kepler-19 vaatlemist terve oma missiooni jooksul, et teha kindlaks Kepler-19c orbiit. Tulevikus ehitatavad maapinnal asuvad seadmed nagu HARPS-North püüavad teha kindlaks planeedi massi.
Leave a Reply