Hispaania uurijad kavandasid enda sõnul uut tüüpi magneetilise katteseadme, mis varjab objekte väliste magnetväljade eest. Samal ajal hoiab seade ära sisemiste magnetväljade lekkimise sellest väljapoole, mis muudab peiteseade avastamatuks.
,,Antimagnetina” kirjeldatud seade arendamine võib avada tee mitmetele kasulikele rakendustele. Näiteks võib selle abil kaitsta laevakeret miinide eest, mis on kavandatud lõhkema siis, kui nende andurid avastavad magnetvälja. Samuti võimaldaks seade südamestimulaatoreid või kuulmisaparaate kasutavatel inimestel kasutada meditsiinilisi seadmeid, näiteks magnetresonantstomograafi, kirjutab Physorg.com.
Ajakirjas New Journal of Physics äsja avaldatud uurimuses tõestasid teadlased, et seesugust peiteseadet on võimalik ehitada praktilistest ja saadaolevatest ainetest ning seda saab kasutada mitmesuguste rakenduste välja arendamisel.
Uurimustöö juhtiv autor professor Alvar Sanchez sõnas: ,,Seadme idee ja võimalikud rakendusalad on kaugeleulatuvad; samas tuleb tõdeda, et seda on võimalik kasutada ka keelatud objektide magneetilise jälje vähendamiseks, mis võib vähendada turvalisust. Sel põhjusel peaksid turvaametnikud võtma käesolevat uurimustööd arvesse, et kavandada turvalisemaid avastussüsteeme ja protokolle.”
Antimagnet koosneb kavandi kohaselt mitmest kihist. Sisemine kiht on moodustatud ülijuhtivast ainest, mis takistab magnetvälja lekkimist varjeseadmest väljapoole ning võib osutuda väga tõhusaks kindlate metallide varjamisel.
Eelmainitud aine kasutamisel on aga miinus. Aine moonutaks seadme kohale asetatud magnetvälja ning seega oleks seadet võimalik avastada. Peiteseadet tuleks seetõttu katta mitmete välimiste metaainetest kihtidega, millel on muutuv magnetväljade läbilaskevõime, et parandada tekkinud moonutus ja jätta magnetväli häirimata.
Uurijad demonstreerisid varjeseade teostatavust arvutisimulatsiooni abil, kasutades kümnekihilist silindrilist seadet, mis varjas ära üksiku väikese magneti.
Muljetavaldavalt näitasid teadlased ka seda, et peiteseadet võiks kavandada ka teistes kujundites ja kasutusalades, kui silinder pole täielikult suletud. See tõstab seadme rakendamise võimalikkust südamestimulaatorites ja sisekõrvaimplantaatides veelgi, kuna nad vajavad neid teiste kehaosadega ühendavaid juhtmeid.
Füüsikainstituudi eestkõneleja sõnas: ,,Uurimisgrupp esitas uudse ja teostatava magneetilise peiteseadme kavandi. Ilmselt on järgmiseks sammuks viia kavand tootmisesse, et välja anda esimesed paljudest laia kasutusalaga rakendustest.”
Leave a Reply