Kalifornias asuv firma Makani Power (e.k. Makani Energia), suure kõrgusega tuuleturbiinide looja, on üks ajakirja Popular Mechanics’i poolt välja valitud seitsmenda iga-aastase Läbimurde Auhinna võitjatest. Meeskonda kuuluvad Corwin Hardham, Kenny Jensen ja Damon Vander Lind. Auhinnaga autasustati „sileda, 20-kilovatise Tiib 7 prototüübi“ loojaid, mis on „võrdses osas lennuk, helikopter ja robot.“
Seadet on mujal nimetatud „taeva elektrijaamaks“ ja kirjeldatud kui „tuuleveski ja mudellennuki ristandit“, kirjutab Physorg.com.
Lendav turbiin tõuseb õhku ja maandub nagu lennuk – see on kavandatud ulatuma tuulteni, mis puhuvad tugevamalt ja püsivamalt. Võime ulatuda tugevamate tuulteni on suur saavutus. Süsteemil on eelis tavapäraste tuuleturbiinide ees, mis ei ulatu tugevamate tuulteni üle kolmesaja meetri kõrgusel maapinnast. Tiib 7 (ingl. k. Wing 7) võib aga tõusta 450 meetri kõrguseni. Seade olevat võimeline tootma peaaegu kahekordse hulga tavapäraste turbiinide energiatoodangust. Wing 7 tiivaulatus on 8 meetrit, see kaalub 56 kilogrammi ning selle arvutuslik võimsus on 20 kilovatti.
Kui seade tõuseb umbes 450 meetri kõrgusele, sööstab see edasi ringeldes ja toodab elektrit. Wing 7-t kutsutakse „20-kilovatiseks elektrijaamaks“, sest see võib toota 20 kW energiat 35 kilomeetrise tunnikiirusega tuultes.
Firma kodulehel kirjeldatakse, et Wing 7 tiiva esiserval asuvad turbiinid on tuule poole pööratud ning toodavad energiat, kui seade lendab. Toodetud energia saadetakse mööda traate edasi maapinnale. Makani tehnoloogia on kavandatud töötama kõige tõhusamalt keskmistel kõrgustel – 300 ja 600 meetri vahemikus maapinnast. Lendava turbiini rakendamiseks vajatav rahaline reaalkulu on väike, mis Makani sõnul „konkureerib kivisöe-elektrijaamadega“, mis on hetkel madalaima kuluga energiaallika etaloniks.
Firma kodulehe küsimuste ja vastuste rubriigis vastatakse küsimustele seadme võimaliku ohu kohta lindudele, et tuuleturbiinid nendega jagavad õhuruumi ning süsteem lendab enamike lindude lennualast kõrgemal. Kuna seadmel puudub torn, on see firma sõnul lindudele vähem ahvatlev pesapaiga või õrrena.
Plaani kohaselt tuuakse need tuuleenergiasüsteemid turule 2015. aastaks.
Leave a Reply