
Tähte SAO 206462 ümbritsevast gaasirikkast kettast tuleb esile kaks spiraalset haru. Noor täht asub Lupuse tähtkujus. Ketta läbimõõt on umbes 22,5 miljardit kilomeetrit – see on umbes kaks korda suurem Pluuto orbiidist meie päikesesüsteemis. Pilt: NAOJ/Subaru
Enam kui neljasaja aasta jooksul on astronoomid uurinud teleskoopide abil meie galaktika tähtede mitmekesisust. Loodud on katalooge miljonitest kaugetest päikestest. Üles on märgitud kääbustähed, hiidtähed, surnud tähed, plahvatavad tähed, kaksiktähed; võiks arvata, et nüüdseks on nähtud igat tüüpi tähti Linnutees.
Sellel põhjusel on hiljutine avastus nii üllatav. Uurijad avastasid Hawaiil asuva Subaru teleskoobi abil spiraalharudega tähe. SAO 206462-nimeline noor täht asub Lupuse tähtkujus, rohkem kui neljasaja valgusaasta kaugusel Maast. SAO 206462 püüdis tähelepanu tähte ümbritseva ketta tõttu. Uurijad kahtlustasid, et Pluto orbiidist umbes kaks korda laiema ketta sees võivad kokku sulanduda uued planeedid.
Lähemal tähe SAO 206462 vaatlemisel aga leiti planeetide asemel harud. Astronoomid on ka enne näinud spiraalharusid – neid leidub laialdaselt spiraalgalaktikates, milles sajad miljonid tähed keerduvad kokku ümber ühise keskme. Spiraalharude olemasolu avastamine ümber individuaalse tähe on aga ennenägematu.
Leave a Reply