Illinois’ uurijad arendasid välja uut tüüpi elektro-soojusliku nanosondi, mis on võimeline iseseisvalt pinget ja temperatuuri kontrollima, olles kontaktis nanomeetri-skaalas puutepunktiga.
Integreeritud küttekehadega aatomjõumikroskoobi konsoolitippe on laialdaselt kasutatud polümeerkilede kirjeldamiseks elektroonikas, optilistes seadetes, ravimites, värvides ja katetes. Neid kuumutatud tippe kasutatakse ka teadustöid läbi viivates laborites, uurimaks uusi ideid nanolitograafias ja andmetalletuses. Samuti leiavad tipud kasutust nanomeetri skaalas soojusvoo alusteadmiste uurimisel, kirjutab Physorg.com.

Illinois’ Ülikooli elektrokeemiline konsool, milles on nanomeetri skaalas elektroodi tipp integreeritud mikroküttekehaga. Pilt: Illinois’ Ülikool
„Me oleme välja arendanud uut tüüpi elektro-soojusliku nanosondi,“ väitis William King, Illinois’ Ülikooli professor. „Meie elektro-soojuslik nanosond on võimeline iseseisvalt kontrollima pinget ja temperatuuri nanomeetri skaalase puutepunktiga. See saab nanomeetri skaalase kontaktipunktiga mõõta ka temperatuurist sõltuvat pingest.“
Käesoleva uurimustöö esimene autor Patrick Fletcher sõnas järgmist: „Meie eesmärgiks on sooritada elektro-soojuslikke mõõtmisi nanomeetri skaalas. Meie elektro-soojuslikku nanosondi on võimalik kasutada näiteks pooljuhtide, termoelektriliste seadete ja ferroelektrikute omaduste mõõtmiseks nanomeetri skaalas.“
Elektro-soojuslikud sondid ernevad laialdaselt kasutatavatest soojuslikest nanosondidest. Neil on kolm elektrilist rada konsooli tippu. Neist radadest kaks kannavad soojendavat voolu, samas kui kolmas võimaldab läbi viia elektrilisi mõõtmisi nanomeetri skaalas. Kaks elektrilist rada on eraldatud konsooli tipus oleva dioodi liitekohaga. Kuna konsooli kavand on keerukas, on sonde võimalik kasutada igas aatomjõumikroskoobis.
Teadusartikkel: „Thermoelectric voltage at a nanometer-scale heated tip point contact“
Leave a Reply