Fotoelektriline tehnoloogia on sammu võrra lähemal tulevikule tänu Riikliku Taastuva Energia Laboratooriumi (National Renewable Energy Laboratory ehk NREL) teadlastele, kes demonstreerisid hiljuti kvanttäppidel põhinevat fotoelementi, mille väline kvantefektiivsus on üle 100 protsendi.
Uus fotoelement kasutab protsessi, mida nimetatakse Mitme Eksitoni Genereerimiseks (Multiple Exciton Generation ehk MEG), mis toodab ühe neelatud footoni kohta rohkem kui ühe elektron-auk paari. Fotoelemendi efektiivsuseks mõõdeti 114%, kirjutab Ecogeek.org.
See uuendus võimaldab suurendada päikesepaneelide efektiivsust, ning seda tehnoloogiat saab valmistada suure tootlikkusega rullilt-rullile meetodil. Kvanttäppide abil võiks fotoelementide efektiivsus tõusta teoreetiliselt kuni 35% võrra. Uurimuse käigus valmistatud kihilise elemendi kihid koosnevad läbipaistva juhtiva materjaliga kaetud peegeldumisvastasest klaasist, nanostruktuursest tsinkoksiidi kihist, plii seleniidi kvanttäppide kihist, mida on töödeldud etaandiüüli ja hüdrasiiniga; ning õhukesest kulla kihist ülemise elektroodi jaoks.
Tuleks aga tähele panna, et see ei tähenda, et kogu paneelil oleks üle 100% koguefektiivsus (see oleks termodünaamika seisukohalt võimatu). Kvantefektiivsus tähendab vaid seda, et elemendis tekkivate elektron-auk paaride arv on suurem kui neelduvate footonite arv. MEG pakutavad edusammud tähendavad siiski, et päikesepaneelide järgmine põlvkond on energia kogumisel palju efektiivsem.
Leave a Reply