Fotogalvaaniline tehnoloogia on üks puhtamaid elektri tootmise viise. Siiski on päikesepaneelide tootmisprotsess üsna energiakulukas, mistõttu on selles vallas piisavalt arenguruumi. Head asja on aga võimalik teha veelgi paremaks. Täpselt seda teevadki teadlased USA Riiklikus Taastuvenergia Laboratooriumis. Nad leidsid viisi, kuidas vähendada päikesepatareide valmistamiseks kuluva energia hulka ja muuta päikesepatareid ka tõhusamaks. See on võimalik optilise ahju abil: ahi soojendab ränisubstraati, millest valmistatakse päikesepaneele.
Füüsikud avastasid, et räni 10000C-ni kuumutamiseks kasutatavate tavapäraste ahjude asemel võiksid nad rakendada enda loodud optilist ahju. See soojendab räni võimsa valguse abil ning kasutab tavalise ahjuga võrreldes poole vähem energiat. Sellele lisaks on optilise ahju abil parem eemaldada ränilt mustust, mistõttu on seda kasutades võimalik valmistada tõhusamaid päikesepaneele, kirjutab Treehugger.com.
Teadlaste töö on varases staadiumis – siiani on uurijatel õnnestunud parandada toodetavate päikesepatareide tõhusust vaid poole protsendi võrra. Laborikatsete põhjal arvavad nad aga, et tõhusust on võimalik tõsta nelja protsendi võrra – umbes 16-lt protsendilt 20-ni. See oleks suur edasiminek päikeseenergiatööstuses, milles on oluline isegi pooleprotsendiline tõus tõhususes. Loodetavasti on seda optilist ahju võimalik rakendada tööstuses võimalikult kiiresti, et lõigata kasu soodsamalt valmistatavatest päikesepaneelidest.
Ere tulevik päikesepaneelide jaoks
Kõik solaartehnoloogia läbimurded, edasiminekud ja viimistlused, mis muudavad päikeseenergia kogumiseks, salvestamiseks ja kasutamiseks vajaminevate seadmete tootmise, paigaldamise ja töötamise odavamaks, lisanduvad aja jooksul kasvavas tempos. Need viitavad tulevikule, kus päikeseenergia võib maksta vähem kui 80 eurosenti vati kohta ning kus maailma päikeseenergiatootjate võimsus gigavattides aasta kohta pidevalt tõuseks.
See pole aga imerohi kõikide probleemide vastu päikeseenegia vallas. Energiatalletus on jätkuvalt suureks väljakutseks: päikeseenergia töötab kõige paremini kombineerituna teiste „puhaste“ allikatega. Edasiminek toimub, kuid jätkuvat progressi ei tohiks võtta iseeneesestmõistetavana.
Leave a Reply