
Linnutee magnetväljade poolt põhjustatud Faraday magneto-optilise efekti taevakaart. Punase ja sinise värvusega alad viitavad taeva-aladele, kus magnetväli on suunatud vastavalt vaataja suunas ja eemale. Linnutee riba (Galaktilise ketta tasapind) ulatub selles panoraamvaates horisontaalselt. Linnutee kese on pildi keskel. Taeva põhjapoolus asub pildil vasakul ülal ja lõunapoolus paremal all. Pilt Max Plancki Astrofüüsika Instituut
Teadlased Mereväe Uurimistöö Laboratooriumist (Naval Research Laboratory) kuuluvad rahvusvahelisse meeskonda, kes ühendasid oma raadio-vaatlused andmebaasi ning lõid seni suurima täpsusega kaardi Linnutee galaktika sisesest magnetväljast.
Max Plancki Astrofüüsika Instituudi poolt juhitud teadlaste meeskond kasutas omaloodud andmebaasi ning rakendas kaardi valmistamiseks informatsiooniteooria tehnikaid. Uurimustöö grupi liige Tracy Clarke selgitas järgmist: „Nende uute tehnikate rakendamisel on võtmeteguriks see, et projektis on ühendatud üle 30 uurija, kellel on omakorda kokku 26 erinevat projekti ning enam kui 41 000 mõõtmist üle taevalaotuse. Loodud andmebaasis on terve taevalaotus kaetud allikatega, mida eristab kahe täiskuu suurune nurkkaugus.“ See uskumatu andmemaht võimaldas luua uue ainulaadse kogu taevalaotust katva kaardi, mis annab teadlastele võimaluse mõõta Linnutee magnetvälja struktuuri võrratu täpsusega.
Loe lähemalt siit.
Leave a Reply