Hiina Vabariigi (Taiwan) teadlased kasutasid koi silmi katva peegeldumisvastase katte analoogi valmistamiseks antikehade abi. Antikehad on suured Y kujulised orgaanilised immuunsüsteemi valgud (loe siit). Antud orgaanilise pinnakatte matket kasutatakse päikesepaneelide ning ekraanide katmiseks. Antikehade kasutamine võimaldab jätta vahele samme, mis on muidu pooljuhtseadmete töötlemisel väga mahukad ning kätkevad ohtlike kemikaalide kasutamist. Kokkuvõttes on võimalik keskkonnasõbralikum valmistoode.
Koisilma struktuuri nime kandev nanosammaste struktuur on välja töötatud optika ning optoelektroonika seadmete pindade katmiseks peegeldusvastase kattega. Katet on võimalik valmistada paljude ülalt-alla (topp-down) litograafiliste protsesside, näiteks fotolitograafia, elektron-kiire litograafia, nanoprint litograafia (nanoimprint litography) ja laser-interferents litograafia abil.
Käesolevas teadustöös kasutasid teadlased aga koisilma pinna nanostruktuuri valmistamiseks alt-üles kasvatamise meetodi ülesehitust. Räni nanopulgad lõimiti esmalt kulla nanoosakesi tolereerivate antikehadega, mis langetati seejärel eelnevalt kulla nanoosakestega täidetud alumiiniumoksiid-nanopooride reale.
Nanopulkade sisestamine pooridesse toimus tsentrifuugimise abil. Teadlasel õnnestus mikrostruktuuride pooridesse sisestamine 95% juhtudest. Antikehade vahenduseta oli õnnestumisprotsent nullilähedane.
Valmis kate näitas kõrget 95% peegeldumiskoefitsenti üle laia, 200-1300 nm, lainepikkuste skaala. Iga nanopulga pikkust on seejuures võimalik peegeldusomaduste varieerimiseks muuta.
Bio- ja nanotehnoloogia lõimimine võimaldab toota ekonoomselt, energia- ning ajasäästlikult. Lisaks on teadustöös pandud suurt rõhku tavapäraste kahjulike kemikaalide vältimisele.
Allikas: Nanotechweb
Leave a Reply