NASA kosmoselaev täheldas Saturni kuu Dione ümbruses hapniku olemasolu. Antud uurimus toetav teooriat, mille kohaselt Saturni ja Jupiteri kõigi kuude ümber võib leiduda hapnikku.
Teadlaste sõnul suurendab antud leid tõenäosust, et hiidplaneetide kuudel võib leiduda eluks vajalikke koostisosi, kirjutab BBC.co.uk.
Artikli kaasautori Andrew Coates’i sõnul puudub Dione pinnal vedel vesi, mistõttu seal elu tekkida ei saaks. Siiski on võimalik, et Jupiteri või Saturni teistel kuudel vett leidub.
,,Mõndadel teistel kuudel on vedelad ookeanid olemas ning neid tasuks lähemalt uurida, et elu olemasolu märke otsida,” lausus Coates.
Antud avastuse tegi kosmoselaev Cassini, mis möödus Dionest ligi kahe aasta eest. Mehitamata kosmoselaeva pardal olevad seadmed tabasid õhukese hapnikukihi olemasolu – nii õhukese, et teadlased eelistavad seda nimetada pigem eksosfääriks kui atmosfääriks.
Siiski on see avastus oluline, sest see viitab võimalusele, et päikesesüsteemi gaashiiud Saturn ja Jupiter osalevad protsessis, milles nende kuudelt eraldub hapniku. Näib, et planeetide võimsast kiirgusvööst tulevad kõrgelt laetud osakesed lõhustavad kuude jääs oleva vee hapnikuks ja vesinikuks.
Arvatakse, et Dione kaaskuu Enceladuse jäise pinna all on vedela veega ookean. Sama arvatakse kehtivat ka Jupiteri kuude Europe, Kallisto ja Ganymedese kohta.
Professor Coates’i sõnul on nende planeetide kuud ideaalsed kohad, kust elu märke otsida. Seda on ka Titan – Saturni suurim kaaslane: selle lämmastikust ja metaanist koosnev atmosfäär sarnaneb Maa varase atmosfääriga. ,,See on justkui Maa, mis ootab oma tõeliseks sünniks lihtsalt meie päikesesüsteemi kaugemate alade soojenemist.”
Teadusartikkel: “Detection of exospheric O2+ at Saturn’s moon Dione“
Leave a Reply