Twin Creeks Technologies teatas uuest meetodist, kuidas valmistada odavamaid päikesepatareisid. Me võime küll näha paljusid uudiseid odavate päikesepaneelide tegemisest, kuid enamus neist meetoditest keskendub paneelide tootmisele alternatiivsetest materjalidest, mitte ränist. Twin Creeksi poolt välja arendatud meetodi abil on aga võimalik toota üliõhukesi kristallilise räni tükke Hyperioniks nimetatud ioonkahuri abil.
Päikesepatareide ehitamiseks kasutatakse mitmeid erinevaid aineid, kuid kõige kõrgema tõhususega patareide valmistamisel on kasutatud kristallilist räni. Kahjuks on sel ka väga kõrge hind. Suur osa ränipatarei paksusest ei panusta elektri tootmisesse. Seega toimiksid õhemad patareid sama hästi ja vajaksid valmistamiseks vähem materjali. Seni on nende tootmine aga olnud liiga keeruline, kuna kristalliline räni on habras ja rabe aine, kirjutab Ecogeek.org.
Ioonkahur Hyperion „pommitab“ ränikettaid vesiniku ioonidega väga täpselt kontrollitud laengu abil. Need kuhjuvad pinna all 20 mikromeetri paksuseks kihiks. Peale „pommitamist“ transporditakse kettad ahju, kus ioonid paisuvad vesinikgaasiks ja heidavad endalt õhukese kristallilise räni kihi, mida nimetatakse laminaks. See on kümme korda õhem tavapäraselt toodetud ränist (vastavalt 20 mikromeetrit võrrelduna 200 mikromeetriga). Neid õhukesi ränitükke on võimalik asetada metalltoele, mis nii toetab räni kui võimaldab sel ilma murdumata painduda. Seda meetodit kasutades ei teki ka ränijäätmeid, mis tavapäraselt saagimise käigus kaotsi lähevad.
Firma väidab, et on võimeline tootma ränist päikesepaneele alla 30 eurosendi eest vati kohta, mis on pool tavaliste meetodite abil toodetud paneelide hinnast. Lisaks väidab ettevõte, et üks selle Hyperioni süsteeme on võimeline tootma 1,5 miljonit plaati aastas, mis on piisav kogus 6 megavati väärtuses päikesepatareide tootmiseks.
Leave a Reply