Jaapani ja Austria teadlased esitasid kolmapäeval päikesepatareisid, mis on õhemad kui ämbliku niit ning nii painlikud, et neid saab ümber üksiku juuksekarva kerida.
See õhukese kile seade, mis koosneb plastikfooliumile asetatud elektroodidest, on umbes 1,9 mikromeetri paksune – vaid kümnendik praegu olemasolevaist õhemaist päikesepatareidest, kirjutab Physorg.com.
,,Seadme kogupaksus on väiksem kui tavalisel ämblikuniidil,” kirjutasid teadlased teadusajakirjas Nature Communications ilmunud artiklis.
,,Selle ülim kergus tähendab seda, et selle kaalu pole tunda ning see on ka elastne,” lausus teadlane Tsuyoshi Sekitani Tokio Ülikoolist.
,,Antud seadme saab kinnitada riietele nagu märgi, et elektrit koguda (päikesest)…Vanemad inimesed, kes peavad oma tervise järgimiseks sensoreid kaasas kandma, ei pea patareisid kasutama,” selgitas Sekitani.
Sekitani sõnul saab antud päikesepatareisid ka suurematena valmistada. ,,Päikesepatareide poolt genereeritav elektri hulk suureneb nende suurusega. Kuna antud seade on pehme, siis on selle kahjustamise tõenäosus ka suuremate mõõtmete korral väike,” ütles ta.
Teadlastel on järgmisena plaanis suurendada päikesevalguse elektrienergiaks muundamise kiirust ning antud seade umbes viie aasta jooksul ka praktilisse kasutusse viia.
Teadusartikkel: “Ultrathin and lightweight organic solar cells with high flexibility“
Leave a Reply