Kujuta ette helendavat kardinat, mis tuule käes õrnalt liigub. Või siis tapeeti, mis valgustab kogu su tuba täiuslikult valge valgusega. Sellised rakendused pole enam kaugel. Tsinkoksiidist ja juhtivast polümeerist valmistatud LEDid saab printida otse paberile, nagu näitas Rootsi teadlane Gul Amin oma doktoritöös.
Oma doktoritöös näitas Gul Amin, kuidas valgeid LEDe on võimalik otse paberile sadestada või siis neid näiteks tapeedile printida – antud patent on hetkel menetluses, kirjutab Physorg.com.
Aktiivseteks komponentideks on tsinkoksiidist nanopulgad (nanorods) ja õhuke kiht juhtivat polümeeri polüdietüülfluoreeni (PFO). Esmalt tuleb paber aga katta õhukese vett-tõrjuva, kaitsva ning tasandava tsükloteeni (vaigu) kihiga.
,,See on esimene kord, kui keegi on ehitanud elektroonilised ja fotoonilised mitteorgaanilised pooljuhtivad komponendid keemiliste meetodite abil otse paberile,” lausus professor Magnus Willander, kes seda uurimust juhib.
Ühes doktoritöö põhjal kirjutatud teises teadusartiklis näitas Gul Amin, kuidas sadestada nanopulkasid paberile, need seejärel ultraheli abil paberilt maha puhuda ning seejärel pulbrina kokku koguda. Seda pulbrit saab kasutada tsinkoksiidist nanopulkade ja seega ka LEDide printimiseks paberile või plastmassile, kasutades selleks tavalist prinditrükki. Ka selle meetodi patent on hetkel menetlemisel.
Teadusartikkel: “ZnO and CuO Nanostructures: Low Temperature Growth, Characterization, their Optoelectronic and Sensing Applications“
Leave a Reply