Manchesteri Ülikooli teadlased demonstreerisid, et grafeeni saab kasutada uut moodi 3D kristallstruktuuride valmistamisel ehitusikividena. Üksikute grafeenlehekeste ning isoleerivate kihtide üksteise peale asetamine unikaalsete uute omadustega elektroonikaseadmete valmistamiseks võib avada füüsikateaduses uue mõõtme.
Teadusajakirjas Nature Materials ilmunud artiklis tutvustavad teadlased, et uut külgvaatelist pilditehnoloogiat saab kasutada nende ehitatud seadmete üksikute grafeeni aatomkihtide visualiseerimiseks. Nad leidsid, et struktuurid olid peaaegu täiuslikud isegi siis, kui kokku kasutati rohkem kui kümmet erinevat kihti, kirjutab ScienceDaily.com.
See üllatav tulemus viitab sellele, et hiljutised grafeeni eraldamise viisid võivad olla suureks sammuks edasi aatomtasemel tehtavate manipulatsioonidega. See areng annab rohkem kaalu ideele, mille kohaselt grafeenist saab tuleviku arvutikiipide peamine komponent.
Uurijate külgvaateline kujutise saamise tehnoloogia töötab nii, et esmalt eraldatakse seadme keskelt õhuke viil. See protsess sarnaneb kivimi läbilõike tegemisele, et näha selle geoloogilisi kihte.
Grafeenpinna lõikamiseks kasutasid teadlased ioonkiirt, mille abil tehti eraldada tahetud sektsiooni mõlemale küljele sisselõige. Seejärel eemaldati õhuke lõik seadmest.
Manchesteri Ülikooli Materjaliteaduste Kooli teadlane Dr. Sarah Haigh sõnas: ,,Meie kasutatavad lehekesed on vaid umbes 100 aatomit paksud, mis võimaldab meil grafeeni üksikuid aatomkihte projektsioonina visualiseerida.”
,,Me leidsime, et grafeeni vaadeldav karedus on seotud selle juhtivusega. Loomulikult peame me enne seadme lõikamist sooritama kõik elektrilise mõõtmised. Meil õnnestus ka näha, et kihid olid täiuslikult puhtad ning kõik tootmisest üle jäänud praht kogunes eraldatud kuhjakestesse, mis seadme tööomadusi ei mõjutanud.”
,,Seda külgvaatelist kujutise saamise meetodit plaanime me kasutada meie grafeenseadmete tööomaduste parandamiseks,” lisas ta.
Leave a Reply