21. märtsi hommikul kell üheksa väljus Tartus Vanemuise alumisest parklast buss Eesti Füüsika Seltsi (EFS) liikmete, füüsikaõpetajate, tudengite ja füüsikahuvilistega. Külma kevadpäeva eest masinas varju leidnud seltskond asus teele Tõravere observatooriumi. Kell kümme algasid XLIII Eesti füüsikapäevad ja XXXV füüsikaõpetajate päevad.
Toimekale päevale lükkasid hoo sisse EFS töörühmade esindajad, nende hulgas ka fyysika.ee uudisteportaali toimetus ning Teadusbussi tegijad, kes selgitasid viimase aasta suuremaid tegusid. Jagati ka preemiaid. EFS aastapreemia pälvis 15.-24. juulil Tartus ja Tallinnas toimunud rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi (IPhO) korraldusmeeskond. Preemia võtsid üle Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi direktor prof. Jaak Kikas ning Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudi vanemteadur Jaan Kalda.Kikase sõnul sai olümpiaadi korraldusmeekond ülesandega hästi hakkama, tagasiside oli valdavalt positiivne. Seda enam, et nii mõnigi nimekas riik on korraldamisnõusolekust pidanud ära ütlema või ettevõtmisega sootuks läbi kukkunud. Tudengistipendiumi pälvisid Morten Piibeleht (TÜ), Joosep Pata (TÜ) ning Jakob Jõgi (TÜ).
Sel aastal ilmus Eesti Füüsika Seltsi aastaraamat paberkandjal viimast korda. Sestap otsutas seltsi juhatus raamatuid kirjutanud kolleegiumi, Piret Kuuske, Anna Aretit ja Helle Kaasikut premeerida e-lugeritega.
Einetele ning kohvile lisasid sisu temaatilised ettekanded. Mihkel Kree rääkis 2012. aasta füüsika Nobeli preemiast. Selle pälvisid Serge Haroche ning David J. Wineland „murranguliste katsemeetodite eest, mis võimaldavad mõõta ja mõjutada üksikuid kvantsüsteeme.“ Tiina Liimets kõneles supernoova GK Persei plahvatusest, Elmo Tempel Universumi kaardistamisest ning tumeaine tuvastamisest ja Joel Kuusk kaugseire arengutest. Mart Noorma täpsustas oma ettekandes, et ESTCube-1 stardib 19. aprillil ning selgitas Eesti kosmoseprogrammi sihte ja tegemisi. Ettekandeid oli igale füüsikamaitsele. Nende täpsem loetelu asub siin.
Oli meeldiv tõdeda, et pooled kohalolnutest olid tudengid. Õhtusel EFS üldkogul sai üksmeelse kinnituse Eesti Füüsikaüliõpilaste Seltsi (FÜS) põhikiri. Lisaks valiti EFS juhatusse teise aasta füüsikatudeng ja FÜS metoriprogrammi koordinaator Madis Ollikainen. Tõusis EFS liikmemaks.
Õhtuses arutelus füüsikaõppe kvaliteedist ja olemusest osalesid nii õppejõud, professorid kui tudengid. Oli näha, et tudengite muresid ning ettepanekuid võeti kõrgemate instantside poolt tõsiselt kuulda ning öeldi omaltki poolt soovitusi. Järgmistel aastatel füüsikat õppima asuvad tudengid saavad loodetavasti parema hariduse. Teadatuntud probleemiks on füüsika esmakursuslaste kõrge väljalangevuse tase. Esimesed tõsisemad sammud selle parandamiseks on juba astutud. EFS presidendi Kaido Reivelti sõnul on teada, et üsna pea jõustatakse Tartu Ülikoolis füüsika erialale sisseastumiskatsed. Veel sai tunnustust idee, et senisest enam tuleks füüsikaõppes kaalu anda kohustuslikele baaskursustele, mis looksid tudengis tugeva füüsikalise maailmapildi. Eeskujudeks toodi mitmeid välismaa paremaid õppeasutusi, näiteks Stanfordi Ülikooli. Järgmisel aastal on möödunud mõttetöö tulemused õhus ning tekib võimalus need taaskordsetel füüsikapäevadel kahe jalaga maa peale tuua.
Fotod: Uku Püttsepp
Leave a Reply