Sel aastal võeti Tartu Ülikooli füüsika bakalaureuseastme päevasesse õppesse vastu 37 üliõpilast. Võrreldes möödunud aastaga on natukene muutunud füüsika õppekava ja veelgi enam riiklik õppekorraldus. Värsked tudengid on esimesed, kes saavad õppida hiljuti jõustunud kõrgharidusreformi alusel. See tähendab eelkõige, et kõikidel tudengitel on õigus tasuta haridusele, konkursi pingeread puuduvad, ning õigus taotleda sõltuvalt pere sissetulekust vajaduspõhist õppetoetust. Seega on esmakursuslastel võrreldes möödunud aastatel sisseastunutega natuke rohkem kodutööd. Eile Tartu Ülikooli Tähe 4 füüsika õppehoone ees kogunenud tudengite nägudelt võis hoolimata vihmasest ilmast lugeda entusiasmi ja justkui universaalselt üle Tartu linna, võib-olla ka üle kogu Eesti valgunud kooliaasta alguse tragiduseindu.
Esmakursuslane Jaan Oras tuli füüsikat õppima Viljandist, kus ta lõpetas esimese lennu koosseisus uue Viljandi gümnaasiumi. Huvi füüsika vastu idanes juba varakult, 7.-8. klassis. Reaalteaduslik õppesuund sobib Jaanile hästi, sest talle meeldib maailma asju mõista ja seletada. Lapsepõlves sai, nagu füüsikute puhul sageli, raadioid ja masinaid koost lahti võetud ning nende sisemust uuritud. „Üks tuleviku füüsikaavastusi, mida oma silmaga näha tahaksin, on uue energiaallika leidmine. Huvitavaid katselahendusi on praegugi, nagu Tokamak reaktorid, ent need ei tööta veel korralikult. Olemasolevatest pooldan kindlasti tuumaenergiat.“
Uute tudengite tulemine tähendab ühtlasi uusi väljakutseid Eesti Füüsikaüliõpilaste Seltsile. Seltsi laekur Anna-Helena Saarso kirjeldas organisatsiooni ees ootavat aastat järgmiselt:“ Sügissemester tuleb seltsi jaoks tegus ja sündmusterohke. Meie teisel tegutsemisaastal paneme rõhku senitehtu kinnistamisele ning parendamisele. Lisaks on plaanis nii mõndagi uut. Esmajoones sai hoo sisse eelmisel aastal loodud mentoriprogramm, mille eesmärk on esmakursuslaste õpingute alguse toetamine. Samuti jätkame laboreid tutvustavate seminaridega, millele lisaks plaanime korraldada ka paar mahukamat seminariõhtut. Täiesti uue tegevusena alustame projektiga „Tudeng füüsikatundi“, mille raames hakkavad füüsikatudengid pidama külalistunde abiturientidele üle kogu Eesti. Muidugi on selts alati avatud tudengite ettepanekutele.”
Head kooliaasta algust ka uudistetoimetuselt!
Leave a Reply