Tuumamagnetresosnants ehk TMR on teadusele ülikasulik nähtus. Sellega saab mitmekülgselt uurida nii tahke kui vedela aine koostist, jälgida keemiliste reaktsioonide kulgu, uurida rakumembraane ning luua inimese sisemusest ruumilisi pilte. Varem oli Tartus teadlastele kasutada 200 MHz (4,7 T) ning 400 MHz (9,4 T) TMR spektromeetrid. 30.01.14 Chemicumis avatud magnetlaboris seisab aga uus, Brukeri firma 700 MHz (16,4 T) TMR spektromeeter.
Tuumamagnetresonants-spektroskoopia on tugevate magnetite maailm: mõõtmise täpsus on spektroskoobi magneti tugevusega otseselt seotud. Magnetvälja tugevus määrab ka uuritava aine prootonite resonantssageduse. Mida kõrgem sagedus, seda tugevam magnet. Chemicumi uus 700 MHz spektromeeter on seetõttu eelkäijatest mitte ainult täpsem, aga ka tundlikum ja kiirem. Sel on kolm mõõtepead: BBO, TBI ning TCI, igal neist kindel eesmärk ning spektraalne tundlikkus. 1H aatomi spektri mõõtmisel on 700 MHz TCI mõõtepea signaal-müra suhe 3735:1. 400 MHz spektromeetri BBO mõõtepeaga sai 1H aatomi spektrit mõõta 299:1 signaal-müra suhtega.
Sarnane, aga natuke võimsam 800 MHz (18,8 T) TMR spektroskoop asub Tallinnas Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis (KBFI). Magnetlabori avamise puhul peetud seminaril osales ka KBFI dirketor Raivo Stern, kes soovis uuele laborile palju õnne ning mürast signaali.
Leave a Reply