Grafeen avastati veidi rohkem, kui kümme aastat tagasi Manchesteri ülikoolis. Grafeeni hämmastavad omadused tõid kaasa buumi selle uurimises, ennustati kõige erinevamaid rakendusi. 2007.a. kirjutasime: “2004. aastal Suurbritannias avastatud ja teadaolevalt kogu universumi kõige õhem materjal grafeen on teadusringkondadesse toonud tõelise buumi. Uus materjal võib juba 5-10 aasta pärast hetkel mikroelektroonikas valitsevale ränile tõsist konkurentsi pakkuda. Grafeen on toatemperatuuril parim elektrijuht ja samas terasest 200 korda tugevam.” Asjast saab aimu ka siin portaalis grafeenist rääkivaid uudiseid sirvides.
2015.a. grafeenil kommertsrakendusi endiselt ei ole.
Nüüd loodab Manchesteri ülikoolist välja kasvanud ettevõte aasta lõpuks tuua turule grafeeniga täiendatud lambipirnid [1] ja see ei tundu teab-mis äge leitus. Pealegi arvatakse, et tõenäosus, et lubatu lähiajal ka teoks saab on üsna väike. Sõna parem on pealkirjas jutumärkides, kuna kellelgi ei ole õnnestunud kohe-kohe tootmisesse mineva valgusallika kohta mitte mingisugust teavet saada. Mida peaksime sellest arvama?
Kõigepealt seda, et kindlasti ei ole 10 aastat üleliia pikk aeg oodata – tee alusuuringutest reaalseteks rakendusteks võtab tavaliselt kauem. Näiteks laser oli 20 aastat lahendus probleemidele, mida keegi ei osanud isegi sõnastada. Täna ei saa me ilma selleta kuidagi hakkama. Nii et järgmised 10 aastat võiks lasta teadlastel rahulikult oma tööd teha.
Teiselt poolt on Euroopa Komisjon grafeeni uurimiseks välja andnud miljard eurot. Manchesteris avati käesoleval aastal spetsiaalne grafeeniinstituut [2], mis läks maksma 65 miljonit. Selge see, et õhkkond on pisut närviline – raha on investeeritud, aga reaalset tulemust rakenduste näol ei ole. Nii tulevad ka ennatlikud pressiteated.
Nii et säilitame külma pea ja huvi asja vastu.
[1] http://www.manchester.ac.uk/discover/news/article/?id=14206
[2] http://www.graphene.manchester.ac.uk/
Loe lisaks: http://optics.org/news/6/4/3
Leave a Reply