5. detsembril teatas USA energiaministeerium, et Boeing Spectrolab suutis luua päikesepatarei, mille kasutegur on 40.7%. See on tõsine edasiminek päikesest elektri tootmises, sest juba kaheksakümnendatest aastatest on üritatud 40% piiri ületada.
Võrreldes praegu kasutatavate päikesepatereidega, mille kasutegur jääb vahemikku 12% kuni 18% on uus tehnoloogia suur samm edasi. See võimaldaks toota elektrit päikesest tunduvalt odavamalt ning päikeseelektri hind oleks selle tehnoloogia abil võrreldav juba soojuselektrijaamade omadega. Uue päikesepatarei loomise juures kasutati päikesepaneele, mis neelavad valgust tunduvalt laiemas spektris ja kasutavad seda ühtlasi ka paremini ära, neelates päikesekiirgust mitmes kihis. Märkimisväärne on, et eelmine – 30% – rekord murti juba 1994. a.
Võrreldes praegu kasutatavate päikesepatereidega, mille kasutegur jääb vahemikku 12% kuni 18% on uus tehnoloogia suur samm edasi. See võimaldaks toota elektrit päikesest tunduvalt odavamalt ning päikeseelektri hind oleks selle tehnoloogia abil võrreldav juba soojuselektrijaamade omadega. Uue päikesepatarei loomise juures kasutati päikesepaneele, mis neelavad valgust tunduvalt laiemas spektris ja kasutavad seda ühtlasi ka paremini ära, neelates päikesekiirgust mitmes kihis. Märkimisväärne on, et eelmine – 30% – rekord murti juba 1994. a.
Toimetas: Tiit Sepp
Allikas: USA Energiaministeerium