Niisiis, neli aastat ümber Merkuuri tiirelnud USA kosmoseagentuuri sond Messenger lõpetas oma töö ja kukkus alla. Missioon oli erakordselt edukas, kestis kolm aastat kauem kui planeeritud ning andis teadlastele ohtralt uurimismaterjali.

Niimoodi, punktihaaval, kogus Mercury Atmospheric and Surface Composition Spectrometer (MASCS) nimeline seade andmeid meie tänase päevapildi jaoks. Pilt: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington
Messengeril oli seade nimega Mercury Atmospheric and Surface Composition Spectrometer (MASCS). See spektromeeter kogus andmeid sadadelt lainepikkustelt (kanalitelt) nii ultravalguse, nähtava valguse kui ka infravalguse piirkonnas. Saadud pilt koguti kokku sõna otseses mõttes piksel-piksli haaval, st spektromeeter “nägi” korraga vaid üht planeedi punkti (vt vasakpoolne pilt). Erinevates spektri piirkondades mõõdetud kiirguse intensiivsused koguti kokku valevärvides pildile.
Nii et teleskoopides, inimsilmaga vaadatuna on Merkuur jätkuvalt üsna sarnane Kuuga. Allpool oleval pildil on infot rohkem ja sellest arusaamiseks tuleb teada pildi “lugu”.

NASA sondi MESSENGER fotod Merkuurist. (Pildid: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington)
Allikad:
http://www.nasa.gov/mission_pages/messenger/main/index.html
Leave a Reply