Teadlased kasutasid esmakordselt elusrakkude temperatuuri mõõtmiseks kvanttäppe (quantum dots). Avastati, et rakkude sees ei kehti seniarvatud 37 C temperatuuri ainuvalitsus.

Teadlased kasutasid elusate rakkude temperatuuride mõõtmiseks kvanttäppe (quantum dots). Pildil paistavad need punasena.
Töös kasutati nanotermomeetritena kvanttäppe, mis on olemuselt väga väikesed pooljuhtkristallid. Väiksuse tõttu on need võimalik viia elusa raku sisse. Temperatuuri muutudes kiirgab kristall eri lainepikkustega footoneid.
Teadlased on ammu arvanud, et erinevate rakkude sees on erinev temperatuur. Rakud toodavad osade reaktsioonide tulemusena soojust. Mõned rakud tegutsevad aktiivsemalt kui teised. Lisaks võivad temperatuurid erineda raku eri osade vahel. Näiteks võib mitokonder, rakule energiat tootev organell, toota rohkem soojust kui ülejäänud raku osad.
Mõõtmiseks kasutati hiirte rakke. Teadlased leidsid, et rakkude ja nende sisestruktuuri eri osade vahel võib temperatuuride erinevus olla kuni paar kraadi Celsiuse skaalal. Mõõtetulemused ei ole aga eriti täpsed, mistõttu on lõplike järelduste tegemine ennatlik. Töörühm stimuleeris rakke nii, et need tootsid tavalisest rohkem soojust.
Rakusisese temperatuuri muutustel võib olla suur mõju kogu organismile. Näiteks võib temperatuuri kõikumine mõjutada DNA-d viisil, mis põhjustab geneetilise materjali muutumist. Lisaks võib muutuda valkude elutsükkel. Liiga kõrgete temperatuuride korral valgud denatureerivad ja hävivad. Häirub valkude tootmine.
Nanotermomeetriaga on võimalik määrata raku temperatuuritundlikkus, olgu see heterogeenne või homogeenne. Teadlaste ühe hüpoteesi kohaselt kasutavad rakud temperatuuri omavaheliseks suhtluseks.
Edasi kavatsetakse uurida temperatuuride erinevuse põhjusi. Teadustöö praktiliseks väljundiks on muuhulgas haiguste ennetamine.
Allikas: PhysOrg
Silma jäi riivama “tselsiuse skaalal”.
Äkki ikka “Celsiuse skaalal”?
Tänud artikli tõlke eest.
Jah, tegemist on õige märkusega.
Tänan,
Uku Püttsepp