OPERA eksperimendi raames (loe siit) jälgitud CERN-ist lähtunud neutriinode lennuaja anomaalia on teadusmaailmas levinud kui kulutuli. Tulemused põhinevad üle 15000 Gran Sassos sooritatud mõõtmisel. Leiti, et neutriinod liikusid füüsikalisel piirkiirusel ennustatud tulemustest sihtpunktist sithpunktini 20 miljondiku osa võrra kiiremini. Pidades silmas võimalikke tagajärgede ulatust füüsikale otsustati tulemused avaldada, ent nähtust tuleb veel põhjalikult uurida, kirjutab CERN-i pressiteade.
OPERA mõõtmised on looduse seadustega kooskõlas. Paradoksaalselt areneb teadus käibelolevate paradigmade seljatamise kaudu. Einsteini relatiivsusteooriat on varem tulutult kummutada püütud. OPERA katsete tulemused on tehtud väga üksikasjalistes ja rangetes tingimustes, mistõttu Einsteini teooria suure tõenäosusega ohus ei ole. Seda enam tuleb kummaliste tulemuste tagamaid uurida.
OPERA projekti eestkõneleja ja Berni Ülikooli teadlase Antonio Ereditato sõnul olid eksperimendi tulemused suureks üllatuseks. Kuudepikkuse mõõtmiste ja kordusmõõtmiste tulemusena ei leitud ühtegi masinaviga, mis võiksid tulemuste tähenduslikust hajutada. OPERA jätkab oma tavatööga, ent kavatseb kummalise fenomeni seligtamiseks teha üksikkatseid.
„Nii hämmastavate tulemustega eksperimendi puhul on heaks tavaks tulemuste avalikustamine, mida otsustasimegi teha,“ sõnas CERN-i teadusdirektor Sergio Bertolucci. „Mõõtmistele kinnitust leides võime öelda, et oleme füüsikalisi arusaamasid muutnud, ent sellise väite-eelselt tuleb olla kindel, et nähtusel pole teisi, maalähedasemaid seletusi.“
Töö raames koopereerusid OPERA teadlased CERN-i meteroloogidega ja teiste töörühmadega, et sooritada võimalikult täpsed mõõtmised. Allika ja detektori vahemaa on 20 cm täpsusega mõõdetud 730 km. Neutriinode lennuaeg mõõdeti 10 nanosekundilise (10-9s) täpsusega. Mõõtmisteks kasutati kõrgtehnoloogilisi GPS süsteeme ja aatomkellasid. Lisaks on fikseeritud ajaline koste kõikide CNGS kiire ja OPERA detektori osiste vahel.
„Oleme saavutanud CERNI ja Gran Sasso vahel täpseid mõõtmisi võimaldava sünkronisatsiooni. Mõõtetulemustel on madal süstemaatiline määramatus ja kõrge statistiline täpsus, ent ootame sellegipoolest võrdlusvõimalusi teiste töörühmade tulemustega,“ ütles CNRS (loe siit) teadlane Dario Autiero.
„Tulemuste potentsiaalne mõju teadusele on liiga suur, et ennatlikesse järeldustesse hüpata. Minu arvamus on, et neutriino on jätkuvalt meid oma eri tahkudega üllatamas,“ lisas Ereditato.
OPERA eksperimendiga alustati 2006. aastal. Eksperimendi põhieesmärgiks on müüon-neutriinode tau-meutriinodeks ostsilleerumise uurimine. Üks esimesi selliseid üleminekuid täheldati 2010. aastal, mis tõestas eksperimendi suutlikkust haruldaste tau-neutriinode tabamisel.
Allikas: CERN