Öeldakse, et me peame reaalteaduseid rohkem ja paremini populariseerima. Öeldakse, et Tartusse võiks ehitada SA Teaduskeskus AHHAA uue maja.
Ma ei saa lahti küsimusest: kui rikastes riikides on olemas teaduskeskused, omakeelne populaarne teadusajakirjandus ja lõputud veebiavarused, suurepärased õppevahendid ja kõrge elatustase, aga sealjuures kostub endiselt ohkeid reaalteaduse madalast populaarsusest, siis kas pole selles va populariseerimise tegevuses midagi põhimõtteliselt mäda?
Ma ei saa ka lahti mälestusest Pariisi teaduskeskusest, kus täitsa korralike eksponaatide vahel ringi askeldavate noorte inimeste tegutsemine käis rangelt ühe skeemi järgi – leia suur punane nupp ja vajuta seda, kui kolme sekundi jooksul midagi ei juhtu, siis leia järgmine eksponaat. Teisel korral pidin Soome Heureka’s tõsiselt pingutama, et optikuna sealsest valgusenäitusest midagigi aru saada.
Muidugi, oma maja on hea ja vajalik asi. Aga maja ehitamine võib ka olla asendustegevus, kui muud paremat teha ei taha või ei oska.
Kuidas teha populaarset teadust nii, et see õige asja ette läheks? Igal juhul on FYYSIKA.EE ja Teadusbussi rahvas kaugel enesega rahulolust. Tahaks arutada ja elust paremini aru saada. Ja me ei arva, et väljamaiste ideede kopeerimine tingimata hea idee on. Äkki tuleks asju hoopis teistmoodi teha? Aga kuidas?
Leave a Reply